Zayıf Kalmanın Sırrı Acaba Genlerimizde Mi Saklı?

Bazılarımızın vücudu kilo almaya yatkınken bazılarımızın vücudu ise çok zayıf olmaya yatkın. Bilim nihayetinde bunun sırrının ne olduğunu keşfetti!


Bazılarımızın vücudu kilo almaya yatkınken bazılarımızın vücudu ise çok zayıf olmaya yatkın. Bilim nihayetinde bunun sırrının ne olduğunu keşfetti!

PLOS Genetics adlı hakemli bir bilimsel dergide yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre belli bazı genlerin zayıf kalmakla doğrudan bağlantılı olduğu görülüyor. Uluslararası araştırma heyeti zayıf olan insanların bir kısmının hakikaten ”şanslı genlere sahip olduğunu” söylüyor. Yani bazı insanlar için zayıf kalmak dengeli ya da sağlıklı beslenme ile ilgili değil yalnızca genetik yatkınlığa bağlı.

Geçtiğimiz yıllarda araştırmacılar daha çok fazla kiloya sebep olan genler üzerinde çalışma yapmakta olup yüzlerce genetik farklılık tespit etmiş olsa da zayıf insanlar üzerinde yapılan araştırmalar çok azdı.

Bu araştırma için İngiltere’de yaşayan 1600 sağlıklı ve zayıf insanın yani vücut kitle endeksi 18’in altında olanların DNA örnekleri, 2000 obez ve 10.400 normal kiloda olan insanın DNA örnekleri karşılaştırıldı. Bu araştırmada yaşam tarzıyla ilgili sorular sorularak yeme bozukluğu olan insanlar çalışmanın dışında tutuldu.

Araştırma sonucunda obez insanların belli genlerinin aşırı kilo alma ile doğrudan bağlantılı olduğunu keşfettiler. Bu genler zayıf insanlarda daha az görülürken zayıf insanların genlerinde ise sağlıklı zayıflıkla ilgili olduğu anlaşılan başka bölgeler tespit edildi.

Önyargılı Olmamalıyız

Cambridge Üniversitesi’nden araştırma sorumlusu Prof. Sadaf Farooqi, insanları başkalarının kilolarına karşı önyargılı olmaması konusunda sağduyulu olmaya çağırdı.

“Bu araştırmada gördük ki bazı insanların düşündüğünün aksine, zayıflık illa ki nefsine sahip olabilmekle alakalı değil. Zayıf insanlarda aşırı kiloya sebep olacak daha az gen var. İnsanları kilolarından dolayı yargılayıp hüküm vermek çok kolay ama bilim, durumun sanılandan çok daha karmaşık olduğunu gösteriyor. Sanılanın aksine kilolarımız üzerinde çok daha az kontrolümüz var.” dedi

Araştırmada bulunan biliminsanları bundan sonraki adımlarının sağlıklı zayıflıklı ilişkili genleri tek tek tespit edip belki de yeni bir diyet formülü bulmak olacağını söylüyor.

Bu çalışmanın sonucunda ortaya çıkan diğer bir sonuç ise genç yaşta oluşan obezitenin genetik olarak belirlendiği ve sağlıklı zayıf olan insanların büyük çoğunluğunun genetiğinin toplum nüfusundan ayrı olduğu.

Sağlık uzmanları genetiğiniz ya da kilonuz ne olursa olsun sağlıklı bir yaşam için düzenli beslenme ve egzersizin oldukça önemli olduğunu söylüyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format