YATAK ODASI DEKORASYONU NASIL YAPILIR?


Bir huzur mekânı-Yatak Odası Dekorasyonu

Yatak odası dekorasyonu nasıl yapılır? Evimizdeki her oda önemlidir fakat hepsinin kendine has ambiyansı  ve bir mesajı olmalıdır.. Yatak odalarımız ise tam bir huzur ve enerji alanıdır. Yatak odalarımızı dekore ederken, dikkat edilmesi gereken faktörleri gözardı etmemeliyiz. Bana göre tarzın önemi yok, çünkü her şeyden önce kendmizi rahat hissetmemiz gerekir. Mobilya, renk, aksesuar, desen ve zemin tercihlerinizi  belirleyip kendimiz için dinlendirici ve sakin bir ortam olarak yeni bir yatak odası olulturabiliriz.

Doğru yatak odası tarzı nasıl seçilir? 

Yatak odanızı dekore ederken, belirli bir stil ve onun alt başlıkları üzerinde durmak faydalı olacaktır. Estetikçok önemlidir, ama işlevselliği de yabana atmamak gerekir. 

Modern yatak odaları:

Gri, beyaz ve siyah gibi basit, temel renkler oluşturur. Duvarlar soyut desenler ve geometrik baskılar için bir fon görevi görür. Mobilyaların üzerindeki örtüler göz yoran detaylardan uzaktır. Çelik somyalar ve yatak başlıkları bunlara uyum sağlar. Vitrin duvarları ise  çizgili duvar kağıdı gibi iddialı tasarımlara sahiptirler. Odanın değişik kısımlarına dağıtılmış iddialı renkler, görsel odak noktası olarak ortaya çıkar. Modern yatak odalarında aksesuarlar yok denecek kadar azdır. 

Kır/Country tarzı yatak odaları: 

Boyalı duvarlardaki nötr tonlar, kır/country tarzı yatak odaları için olmazsa olmazlardandır. Bir tutam leylak moru, acem mavisi ya da lime yeşili eklenmiş beyaz ise daha hafifbir görsel oluşturmak için yardım eder. Vitrin duvarlarında ise çiçek desenli duvar kağıtlarının yanı sıra doğa odaklı tablolarda kullanılabilir.  Her türlü beyaz mobilya da masif çam country tarzı yatak odaları için  gayet uygun seçeneklerdir. Fransız tarzı zarif mobilyalar da bu tarz yatak odalarına muhteşem bir hava katarlar.

Endüstriyel tarzda yatak odaları: 

Endüstriyel tarzdaki yatak odalarındaki dikkat çekici unsur, minumum düzeyde fazla işlenmemiş materyaller ve tırtıklı yüzeyler kullanılmasıdır. Sıvasız tuğla duvarlar bu tarz için oldukça ilgi çekici bir seçimdir ve gerçekten de hoş bir görüntü oluştururlar. Daha aydınlık bir alan hazırlamak için çıplak tuğlaları direkt beyaza boyamayıda deneyebilirsiniz. Eskimiş ahşap malzemeler de  endüstriyel yatak odalarına uyum sağlayacaktır. Sıvalı alan üzerinde kalan metal  borular da depo vari bir görüntü oluşturcaka ve bu tarza katkıda bulunacaklardır. Yatak mobilyaları için de demir, çelik, hatta bakır gibi metal tercihleri bu tarz için son derece uyumlu olacaktır.

 Rustik yatak odaları:

 Rustik yatak odalarında en önemli unsur, şüphesiz masif ahşaptır. Yatak mobilyalarında, zeminde, duvarlarda  ve hatta tavanda dahi kullanılabilir. Kahverengi, bej, gri ve açık yeşil gibi sıcak tonlarla bir arada tercih edilirse daha güzel bir görüntü oluşturalabilir. Taş duvarlar da, gerçek bir rüstik tarz yakalama yolunda önemli bir adımdır. Rustik yatak odasıdekorasyonları minimal tasarımlarla da uyum sağlayabilirler. 

İskandinav yatak odaları:

Beyaz duvarlar, siyah – beyaz mobilyalar ve yeşil tonlamalar, geniş duvar askıları ve değişik aksesuarlar, ahşap zeminle birlikte mükemmel bir yakalayacaktr. İskandinav tarzı yatak odaları için belirleyici olan unsur basitlik ve işlevselliktir. Eğer zariflik sizlerin hassas noktası ise, bu tarz yatak odalarına bayılacaksınız. Topraksı renkler, bej ve gri, beyaz duvarlarla yan yana kullanılır. Ahşap zeminler arzuya göre beyaz renge de boyanabilir. 

Yatak başucunda geniş puflar ve vintage tarzı sandıklar yer alır. Bunlar da tarzın geneliyle uyumlu hem işlevsel hem de can alıcı parçalardır. Loş bir aydınlatma da İskandinav tarzı yatak odalarında önemli bir faktördür. Özellikle doğal ışıktan yararlanmak daha mantıklı olacaktır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format