Wall Street Journal’dan Facebook’un Kişisel Verileri Kullandığı İddiası


Facebook’un kişisel verileri ihlal ettiğine dair çıkan çok sayıda haberin üzerine Wall Street Journal’dan da bir iddia geldi.

Amerika merkezli bir ekonomi ve finans gazetesi olan Wall Street Journal, yaptığı araştırmalar sonucunda akıllı telefonlarda bulunan pek çok uygulamanın özel kişisel verileri direkt Facebook ile paylaştığını ortaya koydu.

Kadınların regl tarihlerini veya yumurtlama dönemlerini kaydettikleri uygulamalardan tutun kişisel finansal verilerini girdikleri ev arama uygulamalarına kadar birçok programın bu verileri Facebook’a gönderdiği iddia edildi.

Hatta bu uygulamayı kullanan kişilerin Facebook hesapları olmasa dahi bu verilerin Facebook ile paylaşıldığı öne sürüldü.

Milyonlarca akıllı telefon kullanıcısının ne zaman spor yaptığından ne zaman hamile kaldığına dair veriler direkt Facebook’un eline geçiyor.

Wall Street Journal gazetesinin test ettiği 70 popüler uygulamadan 11’inin hassas kişisel verileri Facebook ile paylaştığı belirtildi.

Facebook kullanıcılarının eğilimlerini anlamak için uygulamalrın hizmetine sunduğu yazılım geliştirme programları aracılığıyla bu verilerin paylaşıldığı ifade edildi.

Gazetenin iddiaları üzerine Facebook sözcüsünün yaptığı açıklamada bu durumun Facebook’un ‘uygulamalarla yaptığı anlaşmaları ihlal ettiğini, bütün uygulamalara kullanıcılarının hassas verilerini paylaşmamalarını’ söylediklerini aktardı.

Gazeteye göre kalp ritmini ölçen Instant Heart Rate, kadınların adet düzenlerini girdiği uygulama Flo, emlak uygulamaları Realtor ile Move ve diğer çok sayıda fitness ve sağlık uygulaması hassas kişisel verileri paylaşan programlar arasında.

150 şirket ile veri paylaşımı

Daha önce de New York Times, Facebook’un partneri olduğu şirketlere, onayları ve bilgileri olmadığı halde kullanıcıların kişisel bilgilerini sağladığını ortaya koymuştu.

Gazete, Facebook’un en az 150 şirkete yaptığı özel anlaşmalar dahilinde kişisel verilere erişim sağladığını belirtti.

Bu şirketler arasında Microsoft’a ait arama motoru Bing, Netflix, Spotify, Amazon ve Royal Bank of Canada yer alıyordu.

Facebook’u silme kampanyası

Facebook şirketinin olarak son zamanlarda maruz kaldığı skandal iddialar dolayısıyla birçok Facebook kullanıcısı Facebook’unu kapama kampanyasına katılmıştı.

Bu durum sonucunda şirketin hisseleri düşerken kimi sermayedarlar şirketin kurucusu Mark Zuckerberg’e istifa çağrısında bulunmuştu.

Zuckerberg ise Amerikan Senatosu’nda geçen sene katıldığı bir oturumda gizlilik ve güvenlik ile ilgili sorulara yanıt vermişti.

Kişisel veriler şirketler tarafından oldukça fazla önemseniyor ve şirketler kişisel veriler üzerinden milyarlarca dolar kazanabiliyorlar.

Şirketin hisseleri düşerken kimi sermayedarlar şirketin kurucusu Mark Zuckerberg’e istifa çağırısında bulunmuştu.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format