TAŞ GİBİ YOĞURT NASIL MAYALANIR? – 11 ALTIN KURAL

Evde miss gibi bir yoğurt mayalamak için neler yapılır? Taş gibi yoğurt nasıl mayalanır? hadi gelin bununla ilgili 11 kurala göz atalım. Unutmadan söylemekte yarar var, evde taş gibi yoğurt yapmak hem ekonomik hemde daha sağlıklı.


taş gibi ev yoğurdu
Taş gibi ev yoğurdu

Evde miss gibi bir yoğurt mayalamak için neler yapılır? Taş gibi yoğurt nasıl mayalanır? hadi gelin bununla ilgili 11 kurala göz atalım. Unutmadan söylemekte yarar var, evde taş gibi yoğurt yapmak hem ekonomik hemde daha sağlıklı.

Aynı zamanda biliyorsunuz ki evde yoğurt mayalarken en önemli konuların başında sütün kalitesi gelir fakat burada vereceğimiz tüyolar ile daha kaliteli bir şekilde süt nasıl muhafaza edilip yoğurt yapılır onuda anlatacağım. Bu sayede elimizde ki yoğurt ile her seferinde kaliteden bahsedecebileceğiz.

 • Öncelikle elimizde büyükçe bir tencere ve 5 (beş) litre süt alalım ve kısık ateş üzerine koyalım. Burada yapmamız gereken ince ayrıntımız ise tahta kaşık kullanmak. Tahta bir kaşık ile arada bir sütümüzü karıştıralım ki dibine tutmasın.
 • Tahta kaşığımızı aldık karıştırdık peki sonra? Sonra da tahta kaşığımızı tencerenin üzerine koyacağız ki süt kaynamaya başlayıp köpürünce taşmasın.
 • Evet sütümüz artık kaynamaya koyuldu. Ne yapıyoruz ; ocağımızın ennnnn küçük gözünde ennnnn kısık ateşe sütümüzü alıyoruz ve pişirme işlemine orada devam ediyoruz. Bu işlemi 30 ile 60 dakika arasında yapıyoruz. Neden mi? Çünkü sütün içinde ki su buharlaşacak ve daha yağlı bir sütümüz olacak.
 • Buraya kadar geldiğimize göre çok iyi işler başardık. Şimdi ise sütümüzü ocağımızdan alacağız ve soğumaya bırakacağız. Tabi bu sırada sütümüzün üzerinde şahane kaymak tabakaları oluşacak. Onları taş gibi yoğurt yapacağımız kaba alacağız. Ortalama 5 defa falan o sütün kaymağını diğer tarafa aktarmayı unutmayın.

Yoğurt Çok Güzel Olacak 🙂

 • Daha sonra bu kaymaklı kabın (tencerenin) içine kalan sütten 3 litre kadar aktarın ve tekrardan ocağın üzerine koyarak ısıtmaya başlayın. Aynı anda da bu ısıtma işlemini yaparken kaymakla sütü karıştırın ki homojen bir dağılma gerçekleşsin, kaymak sütün içerisinde yok olsun.
  Şimdi bu homojen sütümüzü ateşin üzerinden alarak tencereyi bir bezin üzerinde soğumaya bırakın. O süt soğudukça üzerinde kapkalın bir kaymak tabakası oluşacak.
 • Sütümüz soğurken şimdi mayalama evresine geçiyoruz. Sütümüzün içine serçe parmağımızın ucunu batırıyoruz ve serçe parmağımızı ısırır bir sıcaklığa geldiğinde, süt mayalanmaya hazır demektir. Bu sıcaklık genelde sıcaktan az ılık kıvamdır. 3 litre sütümüzün içine 3 yemek kaşığı oda sıcaklığında mayamızı koyuyoruz.
 • Bu mayayı sıvılaştırmak için tencerenin kaymağının köşesinden açın ve biraz süt alın. Onunla beraber mayayı karıştırın. Daha sonra aynı yerden mayayı süte dükün ve kaymağı bozmadan yavaşça köşeden karıştırmaya başlayın.
 • Bütün işlemlerimiz bittiğine göre tenceremizin ağzına bir havlu örtüyoruz havlu düşmesin diye de altına tel süzgeç koyuyoruz. Bu sayede buhar havlu tarafından emilip dışarı atılacak ve taş gibi yağurt sulanmayacaktır.
 • Tenceremizin çevresine 3 kat sofra bezi sarın ve 12 saat hiç kıpırdatmadan duracak bir yere kaldırın.
  Şimdi sona geldik. TAŞ GİBİ YOĞURT miss gibi oldu ancak son olarak yoğurdumuzu buz dolabına alıp 12 saat dinlendiriyoruz. AFİYET OLSUNNNNN…

Bayılırım Böyle yoğurtlara diyorsan video linkini aşağıya bırakıyorum;

VİDEOYA GİTMEK İÇİN BURAYA TIKLA


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format