Sizi Hem Güldürüp Hem Ağlatacak Tüm Zamanların En İyi Romantik Komedi Filmleri


gor.gif?fit=620%2C310&ssl=1

Özellikle 90’lı yıllarda pek çok örneğine rastladığımız romantik komedi türünün zamanla nesli tükenmeye yüz tuttu desek yanlış olmaz. Sonra ne oldu? Romantik komedi filmleri tanımı biraz “elastikiyet” kazandı, içine bazen biraz dram, bazen fantastik öğeler katıldı ya da senaryoların gerçekçilik payı artırıldı ve hala var olmaya çalışan bu janr bir şekilde tutunmaya, sektörde ve sinema izleyicisinin gönlünde kendine yer bulmaya çalıştı. Biz de en klasiğinden en aykırı örneklerine kadar, en sevdiğimiz romantik komedileri bir araya getirdik, ortaya 19 filmden oluşan bu liste çıktı.

 1. 1 Le fabuleux destin d’Amélie Poulain (2001) IMDB Puanı: 8.3


  Sadece sinema tarihinin en iyi romantik komedilerinden biri değil, en iyi filmlerinden biri kabul edilen Le fabuleux destin d’Amélie Poulain yani bizim alışık olduğumuz ismiyle Amelie; sımsıcak karakterleri, unutulmaz detayları, muhteşem görselliği ve yaratıcı senaryosuyla sinemaseverlere daha önce yaşamadıkları türden bir deneyim sunmuştu. Delicatessen ile “Ben buradayım” diyen Fransız yönetmen Jean-Pierre Jeunet’nin imzasını taşıyan film, bizi Audrey Tautou ile tanıştıran yapım olarak da hafızalardaki yerini aldı! Işıltısı ve tuhaflıklarıyla kendine hayran bırakan hayat dolu Amelie’nin kendine has yönetmenlerle aşkına kavuşma çabalarını izlediğimiz film, beş dalda Oscar adaylığı kazanmıştı.

 2. 2 Silver Linings Playbook (2012) IMDB Puanı: 7.7


  Jennifer Lawrence’a En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandıran Silver Linings Playbook’u sadece romantik komedi olarak değerlendirmek eksik olur. İçine doğru miktarda dram öğesi eklenmiş olan film, çok sevdiği karısı tarafından aldatıldığını öğrenince keçileri kaçırmaya meyleden Pat ve bir diğer arıza karakter Tiffany’nin hikayesini anlatıyor. Bradley Cooper’ın sadece yakışıklı bir yüz olmanın çok ötesinde olduğunu da kanıtlayan film, The Fighter ile kendini kanıtlayan yönetmen David O. Russell imzasını taşıyor. Silver Linings Playbook, bir değil birden fazla defa izlenmeyi hak ediyor.

 3. 3 (500) Days of Summer (2009) IMDB Puanı: 7.7


  Sinema tarihinin en gerçekçi aşk hikayelerinden birini anlatan ve sadece bunun için bile gelmiş geçmiş en iyi romantik komediler arasında üst sıralardaki yerini sabitlemiş olan (500) Days of Summer, kendini şöyle anlatıyor: “Bu bir aşk hikayesi değil, aşk hakkında bir hikaye.” Aşka inanmayan Summer ve ona çılgınca aşık Tom’un hikayesini anlatan (500) Days of Summer, bir Marc Webb şaheseri. Soundtrack’indeki her bir şarkıyla da gönüllerimize taht kuran filmin başrolündeki Joseph Gordon-Levitt ve Zooey Deschanel efsane bir çift olarak unutulmaz arasındaki yerini aldı.

 4. 4 When Harry Met Sally (1989) IMDB Puanı: 7.6


  Romantik komedi deyince akla gelen belki de ilk film olan When Harry Met Sally için türünün şahı desek yanlış olmaz. Meg Ryan ve Billy Crystal’ın başrollerde yer aldığı film, kadın-erkek ilişkilerine bakış açısı ve sorduğu “iki karşı cins sadece arkadaş olabilir mi” sorusuyla türünün en iyi örnekleri arasında yer alıyor. A Few Good Men ile Oscar’a aday olan Rob Reiner imzasını taşıyan film, “Meg Ryan’ın orgazm taklidi” sahnesiyle de hafızalara kazınmıştı.

 5. 5 Crazy Stupid Love (2011) IMDB Puanı: 7.4


  Ryan Gosling ve Emma Stone’un birbirlerine ne kadar yakıştıklarını, La La Land’den önce de biliyorduk, çünkü Crazy Stupid Love’ı izlemiş ve kendilerine hasta olmuştuk! Crazy, Stupid, Love karısı tarafından aldatıldığını ve terk edilmek üzere olduğunu öğrenince hayatı altüst olan Cal Weaver’ın, bir barda tanıştığı Jacob’dan aldığı tüyolarla flört müessesesinin içine tekrar girme çabalarını merkeze alıyor. Ryan Gosling ve Emma Stone’un Dirty Dancing sahnesi ise dillere destan!

 6. 6 You’ve Got Mail (1998) IMDB Puanı: 6.6


 7. 7 My Best Friend’s Wedding (1997) IMDB Puanı: 6.3


  My Best Friend’s Wedding’le ilgili klişe olmasına rağmen en eğlenceli ve samimi nokta, gerçeğe çok yakın olması ve birçok yakın arkadaş arasında filme konu olan muhabbetin geçmiş olması: “35 yaşına kadar kimseyi bulamamış olursak biz evlenelim!” My Best Friend’s Wedding de işte tam bu mevzu üzerine kurulu: Karakterlerimiz Julianne ve Michael 28’lerine kadar kimseyle evlenmemiş olursa, birbirleriyle evlenecekler… Eh yaş da 28’e yaklaştı, ne olacak? Derken olan oluyor ve Michael nişanlısıyla çıkagelip Julianne’in hayallerini paramparça ediyor. Elbette ki olaylar bundan sonra gelişiyor. Julia Roberts ve Dermot Mulroney’nin başrollerde olduğu filmde, onlara Mask ile hayatımıza giren güzeller güzeli Cameron Diaz ve Rupert Everett eşlik ediyor. Soundtrack’i evladiyelik olan film, müzik dalında Oscar’a aday da olmuştu.

 8. 8 Love Actually (2003) IMDB Puanı: 7.6


  Hazır kara kış gelmiş ve yeni yıl da yaklaşırken, yılbaşı ruhuna en yakışan romantik komedilerin başında gelen Love Actually’den söz edelim! Sadece oyuncu kadrosuyla bile ilgi çeken filmde kimler yok ki? Emma Thompson, Alan Rickman, Keira Knightley, Colin Firth, Bill Nighy, Hugh Grant, Chiwetel Ejiofor, Andrew Lincoln, Liam Neeson gibi yıldızların buluştuğu film, farklı hikayeleri merkezine alan ve içimizi ısıtan bu olaylar arasında yumuşak geçişler yapan Love Actually, bir romantik komediden bekleyeceğiniz her şeye sahip! İlk yönetmenlik denemesi olan Love Actually ile minnoş gönüllere taht kuran Richard Curtis, altı yıl sonra çektiği The Boat That Rocked ile izleyicisini bolca güldürmüş ve müziğe doyurmuştu.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format