Sessizlik Beynimizin Gelişmesini Mi Sağlıyor?


Hepimiz hayatımızı ses ve gürültü ile çevrelenmiş şekilde sürdürüyoruz. Peki gerçek sessizlikle karşılaştığımızda ne oluyor?

Trafik gürültüsü, siren sesleri, konuşma sesleri, teknolojik araçların ses ve bildirimleri, bunların hepsi birleştiğinde gerçekten bunaltıcı olabiliyor ancak buna rağmen sessizlik nedense yalnızlık, sıkıntı ve hatta üzüntü ile ilişkilendiriliyor.

Felsefeci ve maceracı olan Erling Kagge diyor ki ‘’Gürültü çağında yaşıyoruz. Sessizliğin neredeyse nesli tükenmiş.’’

Sessizlik o anda olmamıza yardımcı oluyor

Erling’e göre Antartika şimdiye kadar bulunduğu en sessiz yer. Antartika’ya gittikten sonra parçası olduğu dünyaya daha dikkat gösterir hale geldiğini söylüyor.

Antarktika keşfi sırasında karşılaştığı sessizliğin anda hissetmesine nasıl yardımcı olduğunu anlatıyor: “Sıkılmadım ya da rahatsız edilmedim. Kendi düşüncelerim ve fikirlerimle baş başaydım… Kendi hayatımın içerisindeydim.”

Buz kaplı bir kara parçasına istediğimiz an gitmemiz elbette ki mümkün olmayabilir ancak sessiz bir yer bulmak, günlük rutinlerimizden uzaklaşmak kendimizle kuracağımız bağ için bir şans verebilir.

Sessizlik bize düşünme fırsatı veriyor

Erling’e göre sessizlik, yeni düşünce biçimlerini açmanın bir anahtarı. Bilim de felsefecinin bu teorisini destekliyor. Sesin uyarıcı etkisi olmadan da beynimiz aktif ve dinamik olmayı sürdürüyor.

Washington Üniversitesi’nden nörobilimcilerin 2001 yılında yürüttüğü bir araştırma, “dinlenme” durumunda olan beynin çalışmaya, hiç durmadan bilgileri algılamaya ve değerlendirmeye devam ettiği sonucuna vardı.

Bunu takip eden araştırma, bu halin kendimize odaklanmamıza yardımcı olduğunu aktardı.

Sessizlik ve dinlenme, yaratıcı düşüncenin ve en iyi fikirlerimizin anahtarı olabilir.

Sessizlik sohbet ederken önemli bir araç olarak kullanılabilir

Çoğu zaman sohbet ederken sessizliğin gücünü unutuyor olabiliriz. Ancak sessizlik en etkili araçlardan biri olarak kullanılabilir. Bir ara verdikten sonra daha sakin ve akıcı konuşabilirsiniz. Aynı zamanda sessizlik tartışma sırasında güvene de işaret eder.

Leonardo da Vinci bunu şöyle ifade ediyor ‘’Otoriteyi sessizlik kadar hiçbir şey pekiştirmiyor.’’

Sessizlik beyinlerimizin gelişimini sağlayabilir

2013 yılında biyolog Imge Kirste’nin yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre günde 2 saatlik sessizlik hafızada önemli rolü olan hipokampustaki hücre gelişimini tetikliyordu. Bu yeni büyüyen beyin hücrelerinin sağlık için faydası olmasa da zamanla bu hücreler işlevsel sinir hücrelerine dönüşüyor.

Sessizlik sosyal medyanın panzehiri

Erling diyor ki ‘’ Tatmine ulaşmak için tekrar ve tekrar telefonlarımıza bakıyoruz. Ancak tatminin aksine, gürültü yaratan bu tür uyarıcılar kaygıya ve olumsuz hislere yol açıyor. Sosyal medyaya takılıp kalmış olabiliriz, ama bu mutlu olduğumuz anlamına gelmiyor. Sessizlik bunların tam tersi. Yapmakta olduğunuzla bütünleşme… Başka insanlar ya da şeyler aracılığıyla yaşamama.”

‘’Nasıl olur ki?’’ dedirtse de sosyal medyadan birkaç saat uzaklaşmak sizi mutlu edebilir.

Sessizlik Stresi Azaltır

Florence Nightingale diyor ki ‘’Gereksiz ses, hasta ya da sağlıklı biriyle ilgilenirken yapılabilecek en büyük zalimliktir.’’ Nightingale, iyileşmekte olan bir hasta için gereksiz sesin stres yaratabileceğini ve uykusuzluğa sebep olabileceğini söylüyor.

Yapılan araştırmalar da kronik ses ve tansiyon arasında bir ilişki olduğunu gösteriyor.

Gürültü, stresin artmasına da yol açabiliyor. Ses dalgalarının duygusal tepkiler ve anıların oluşumuyla ilişkilendirilen amigdalayı harekete geçirdiği düşünülüyor, bu da stres hormonlarının salınmasına yol açıyor.

Bu süreç biz uyurken bile oluşabilir.

Sessizliğin ise tam tersi bir etkisi var. Beyindeki ve vücuttaki gerginliğin azalmasını sağlıyor.

‘Heart’ (Kalp) dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, 2 dakikalık sessizliğin rahatlatıcı olarak bilinen müzikten bile fazla sakinleştirici etkisi var.

Müziği kapatmanın vakti gelmiş olabilir…


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format