Şampuansız Saç Yıkama Akımı (No Poo) Nedir ve Taktikleri Nelerdir?

Bir yerlerden mutlaka kulağımıza gelen şampuansız saç yıkama akımı yani no poo aslında nedir, nasıl uygulanır?


Son yıllarda hepimizin bir şekilde duyduğu şampuansız saç yıkama akımı nedir? Şampuansız saç yıkama akımı ”No Poo” olarak da geçiyor. İngilizcede hayır anlamına gelen ”no” ve şampuan anlamına gelen ”shampoo” isimlerinin kısaltılarak birleştirilmesinden oluşuyor.

Saçlarını her gün şampuanla yıkayanlar için inanılmaz gelen bu teknik imkansız gibi görünüyor olabilir. Saçlarımız şampuan olmadan nasıl temizlenecek sorusu elbette kafalara takılan en büyük soru.

Bu akımın çıkış noktası saç derisinin kendi kendini temizleyebildiği ancak kullandığımız kimyasal dolu şampuanların bu dengeyi bozduğu ve şampuan kullandıkça saçların daha da yağlandığı üzerine.

Şampuansız saç ykama akımının asıl yöntemi sadece su kullanmak. Fakat bu ilk başlarda zor gelebilir. No Poo akımını uygulayanlar ilk 4 haftayı atlattıktan sonra ancak bu duruma alışabileceğinizi söylüyor.

Marketlerde satılan şampuanları rafa kaldırma döneminde sadece suyla temizliğe bir geçiş için bazı formüller bulmuşlar. İkinci yöntem karbonat ve elma sirkesiyle saçlarımızı yıkayabileceğimizi söylüyor.

Peki ikinci yöntemde No Poo nasıl uygulanır?

Su dolu küçük bir pet şişeye 3-4 tatlı kaşığı kadar karbonatı koyduktan sonra iyice karıştırıyoruz. Aslında bu karışım bizim şampuanımız oluyor. Şampuan kullanır gibi saçımıza uyguluyoruz. Kuru saçlara sahipseniz daha az; yağlı saçlara sahipseniz bu karışımı daha fazla karbonat kullanarak yapabiliriz. Burada önemli olan nokta karbonat miktarını yavaş yavaş azaltarak saçınızı sadece suya alıştırmak.

Şimdi sıra saç kremimizin yerine geçecek olan sirkede. Yaklaşık bir fincan elma sirkesini yine küçük bir pet şişeye doldurup üzerini suyla tamamlamamız gerekiyor. Daha sonra bu karışımı da saçımıza uygulayabiliriz. Kuru saçlara sahipseniz daha fazla sirke, yağlı saçlara sahipseniz daha az sirke kullanmanız uygun olacaktır. Eğer saç kremimiz yerine geçecek karışımın kokusunu değiştirmek isterseniz içine birkaç damla hoşunuza giden herhangi bir yağ damlatabilirsiniz.

Bu işlemleri düzenli olarak 3-4 hafta bu işlemi uyguladıktan sonra saç derimiz tekrar aslında olan dengesini kazanmaya başlayacaktır. Alışması zor bir süreç olsa da No Poo akımının saçlarımızı ve doğayı türlü türlü kimyasallardan kurtaracağı kesin gibi duruyor. Fakat yine de şunu söylemek gerekir ki sonucunu seve de bilirsiniz sevmeye de bilirsiniz. Aslında bakarsanız biraz şans işi gibi duruyor. Hepimizin saç derisi, saç telleri buna kolay alışamayabilir ya da alışsa bile iyi sonuçlar yaratmayabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format