Sağlıklı Çalışan Bağırsaklar İçin 5 Öneri

Her insanda sağlıklı çalışan bağırsaklar için ortalama olarak 1000 farklı bakteri türü vardır. Bu bakterilerin çeşitlilik olarak fazla olması sağlık açısından oldukça büyük öneme sahip.


Her insanda sağlıklı çalışan bağırsaklar için ortalama olarak 1000 farklı bakteri türü vardır. Bu bakterilerin çeşitlilik olarak fazla olması sağlık açısından oldukça büyük öneme sahip.

Bakteri türlerinin azlığına bağlı olarak obezite, rahatsız bağırsak sendromu ve diyabet gibi birçok rahatsızlık ortaya çıkabiliyor. O halde bu bağırsaklar bakteri türlerini artırmak için neler yapmalı? Sizler için derledik:

Zayıflıkla Bağlantılı Bakteri Türü

Akkermansia adlı bakterinin zayıf insanlarda daha fazla sayıda barındığı tespit edildi. Bu durum bu bakterinin kilo almayı engelleyebileceği iddialarının doğmasında etkili oldu. Bu bakteriyi besleyen yiyeceklerin en başında ise kırmızı üzüm geliyor.

bağırsak ağrısı

Lifli Besinler 

Bakteri türlerinin artmasını sağlamak için yiyecek çeşitlerini de artırmak gerekiyor. Vücudumuzdaki yararlı bakterilerin en çok hoşlandığı besinlerin başında ise lifli gıdalar geliyor. Lif bakımından en zengin yiyecekelr ise meyve, sebze ve tahıllar olarak sıralanabilir. Sarımsak, yer elması, muz, elma, yaban mersini ve nohut Bifidobakteri gibi yararlı bakterilerin besin kaynağı.

bağırsak ve lif

Probiyotik İddialarına Karşı İhtiyatlı Yaklaşım

Bağırsaklardaki yararlı bakterileri beslediği iddiasıyla pazara sunulan probiyotik ürünlerin uzun vadede bakteri çeşitliliğini artırdığına dair elimizde şu an için fazla bir veri bulunmuyor. Ancak bu probiyotik besinlerin küçük çocuklarda ve yaşlılarda iyi sonuçlar verdiği görünüyor. Ayrıca antibiyotik kullanımının ardından ortaya çıkma ihtimali bulunan mide ve bağırsak rahatsızlıklarına da iyi geldiği tespit ediliyor.

Mayalı Yiyecekler

Kefir, fermente edilmiş soya fasulyesi ezmesi, turşu, pastörize edilmemiş sütlerden yapılan peynir gibi mayalı yiyecekler bağırsaktaki yararlı bakterileri besliyor.

Kefirin bağırsaklara yararı

En Radikal Çözüm

Bağırsaktaki bakteri türü çeşitliliğini artırmak için yapılan en radikal müdahale ise dışkı nakli. Yararlı bakteriler bulundurması bakımından zengin olan kişilerin dışkılarından alınan numuneler, hastalık taramasından geçirildikten sonra alıcı kişiye nakledilebiliyor. Bu nakil iki alıcının da kalın bağırsağına ya da burnuna bağlanan bir tüp yoluyla yapılıyor. Bağırsaklarındaki bakteri enfeksiyonu sebebiyle ciddi derecede ishal problemi yaşayan kişiler açısından dışkı nakli hayat kurtarıcı bir müdahale olarak görülüyor.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format