Sağlıklı Anne Çocuk İlişkisi Nasıl Kurulmalı?

Annelik elbette çok kutsal özellikle de çocuğun hayatında çok önemli. Hal böyleyken sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi kurmak da çocuğun kişiliği üzerinde oldukça önemli bir etken. Peki sağlıklı anne çocuk ilişkisini nasıl kuracağız? Dengeyi nasıl tutturacağız?


Annelik elbette çok kutsal özellikle de çocuğun hayatında çok önemli. Hal böyleyken sağlıklı bir anne çocuk ilişkisi kurmak da çocuğun kişiliği üzerinde oldukça önemli bir etken. Peki sağlıklı anne çocuk ilişkisini nasıl kuracağız? Dengeyi nasıl tutturacağız?

Çocuklar elbette bir yetişkinin bakımına muhtaç. Aile içinde baba koruyucu ve sınır çizen bir otorite olarak yerini alırken anne çocuğun olumlu özelliklerini geliştiren bir sevgi objesi olarak beliriyor. Çocuğun yetiştirilmesinde bu yüzden anne çok önemli. Annenin olmadığı durumda ise birinci dereceden bakım veren kişi ile sağlıklı kurulan ilişki çok önemli.

Büyük Görev Annede – Sağlıklı Anne Sağlıklı Çocuk

Henüz tam olarak kanıtlanmış olmasa da anne ile çocuk arasındaki ilişkinin ta hamilelik döneminde yani anne karnında oluşmaya başladığı eğilimi mevcut. Bu noktada çocuğun planlı ve istenerek dünyaya gelmesi çok önemli. Anne çocuk ilişkisinin sağlıklı kurulabilmesi için çocuk üzerindeki ilgi ve korumanın tutarlı ve sürekli olması gerekiyor. Bu şekilde yetiştirilen çocuklar, hayata karşı daha sağlam ve güçlü duruşlar sergiliyor. Ne çok fazla ne de çok az koruma yani bu oranın tutarlı olması, çocuğun ihtiyaçlarına annenin duyarlılıkla yaklaşması ve yeterli ilgiyi göstermesi çocukların psikolojik olarak daha sağlam yetişmelerini sağlıyor. Annenin hamilelik zamanında kendine dikkat etmesi de aslında bebeğe karşı duyduğu duyarlılığın bir göstergesidir.Örneğin çocuk her ağladığında kucağa alıyorsanız aslında yanlışlıkla çocuğunuza ağlamayı öğretiyor olabilirsiniz. Dolayısıyla doğru olan ilginin kesintisiz olması ancak aşırı koruma olmamalı. Kısacası annenin görevi çocuğu ilgi ve sevgi göstererek hayata hazırlamak.

Fakat çok önemli bir konu var ki annelerimiz bazen bunu gözden kaçırabiliyor. Her sorumluluğu üzerine alarak aslında çocuğun yapması gerekenleri annenin yapması çocuğun sorumluluk almadan büyümesine sebep oluyor. Aşırı korumacı annelerin çocuklarında problem çözme becerisi gelişmez. Sağlıklı olmayan bir bağımlılık durumu ortaya çıkarır. Örneğin küçük yaşlarda kurulan bağ ergenlik döneminde bir miktar zayıflayabilir. Bu oldukça normaldir. Çocuğun daha bağımsız olmak istemesinden kaynaklanan çatışmalar dahi başlayabilir. Buna hazırlıklı olmalı ve izin verilmeli. Çünkü sağlıklı bir anne çocuk ilişkisinde bireyin gelişim evrelerine göre kurulan iletişim önemlidir.

sağlıklı anne sağlıklı çocuk

Çevreyle İletişim Şeklini Biz Belirleriz

Bizlerin çocuğumuzla iletişim tarzımız çocuğumuzun da çevresiyle kurduğu iletişim şeklinin temelini hazırlar. Bireyselleşmelerine izin veren bir tarzımızın olması gerek. Bizler sürekli onların ihtiyaçlarını düşünüp onlar adına karar alıyoruz. Bu yüzden bazen iletişim engellerimiz oluşabiliyor. En dikkat edilmesi gereken şeylerden biri onları dinlemektir, bizim konuşmamız değil. Çocuğun söylediklerini dinlemek ve anlamak sorundan çok çözüme odaklanmak ve pozitif olmak işin anahtarıdır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format