Pelvik Konjesyon Sendromu mu? Kasığım neden ağrıyor?

Kasıkta ağrılar ile kendini gösteren ama gözle ve elle muayene de kendini göstermeyen pelvik konjesyon sendromu nedir? Tedavisi nedir ? Nasıl anlaşılır?


Kadınlarda belirtileri hemen anlaşılmayan, hatta muayene sırasında bile farkedilemeyen bu sendromu bazen başka hastalıklarla karıştırmak mümkün olmakta. Pelvik Konjesyon Sendromu (PKS) genel olarak alt karın bölgesinden başlayarak vajinal boğazlarda hissedilen bastırıldığında artan bir ağrı olarak kendini gösteriyor. Bazı bu sendroma tutulmuş hastalarda ise alışılagelmemiş bir şekilde Pelvik Konjesyon Sendromu (PKS) kasıkta, genital bölgelerde, kalçada, iç bacak kısmında varis oluşumu şeklinde durumlarla dikkat çekiyor.

Bu sendrom tedavi edilmediği takdirde, hastaların Pelvik Konjesyon Sendromu (PKS) karşısında direnci kırılıyor ve artan şiddetlerle daha fazla ağrı olarak dönüyor. Pelvik Konjesyon Sendromu tedavi edilmez ise yaşam kalitesini aşırı şekilde düşürüyor.

 

Peki Pelvik Konjesyon Sendromu (PKS) hakkında doktorların düşünceleri neler?

Doktorlar bu hastalık için öncelikli olarak hormun tedavisi uygulamayı öneriyor. Bu tedavi şekli hastalığın ilerlemesini durdurmak veya kesin çözüm sürecine kadar yavaşlamasını sağlıyor. Eski yöntemlerin içerisinde Pelvik Konjesyon Sendromu (PKS) tedavisi olarak doktorlar açık ameliyat ile pelvik damarlarını bağlayarak ağrıların önüne geçmeye çalışıyordu. Fakat genişlemiş pelvik damarlarını açık ameliyat ile tedavi etmek yöntemi riskli ve komplikasyona sebepler verebileceği düşünülünce bu tedavi yönteminden uzaklaşıldı.

 

Tıpta hızla ilerleme ile yeni tedavi yöntemleri de bulunduğu için, pelvik konjeksiyon sendromu tedavi yöntemlerinde de yeni yöntemler keşfedildi.

Peki bu yöntemler nelerdir. Bu sendromun yeni tedavi şeklinde ise açık bir ameliyat olmadan pelvis damarlarını tıkaç ile tıkamak yer alıyor. Kasık ve boyun damarları kullanılarak girişimsel teknikler ile damar içlerine giriliyor. Takip edilen damarlardan pelvis bölgesine ulaşılıyor ve deforme olmuş damar saptanıyor. Varisleşmiş veya daha farklı bir şekilde deforme olmuş damar tespit edildikten sonra damar içerisine büzüştürüilaç uygulanıyor ve daha sonrasında tıkaçlar yardımı ilebu damarlar kapatılıyor.

Peki bu işlemin başarısı nedir?

Pelvik Konjesyon Sendromu (PKS) için bu işlemin başarı oranı %99 denmektedir. Hastalığın tekrarlama oranı ise başarılı müdahaleler sonrası neredeyse %5 in altına inmiştir. İstenilen her mevsim de uygulanabilen bu yöntemin adet döngüsüne hiçbir zararı yoktur. Kadınlarımızın en çok merak ettiği konu olan doğurganlığa da asla bir etkisi olmamakla beraber bu tedavi yöntemi onları rahatlatacaktır.

Hastalık Hakkında Ne Bilgiler Var?
  • Hastalık erkeklerde de görülen üreme organı varis rahatsızlığı olan varikosele çok benzemektedir.
  • Pelvik Konjesyon Sendromu (PKS) durumunda kasık bölgesinde ,rahim ve tüplerde anormal bir şekilde baskı ve ağrı yapar.
  • Eğer tedavi edilmek reddelirse; zamanla bu kronik bir ağrıya dönüşür.
  • İlk başta dediğimiz gibi, PSK sadece kadınlarda değil aynı sebeplerden ötürü erkeklerde de oluşabilir.

SİTEMİZDE BAKMAK İSTERSENİZ:

Yılın bu zamanları, mevsim geçişleri olduğu için her an hasta olma riskimiz var . Bununla nasıl başa çıkabiliriz.

Yılın bu zamanları, mevsim geçişleri olduğu için her an hasta olma riskimiz var . Bununla nasıl başa çıkabiliriz.

KULLANIRIM DİYE ALIP KENARA ATTIĞIN PİLATES TOPU ARTIK HAYATIN HER YERİNDE

Pilatesi çocuk, genç ,yaşlı ,erkek ,kadın kısacası herkes yapabilir.Tekli ve grup halinde yapılabilen ve sağlığa yararlı olan pilatesi gelin birlikte inceleyelim.

 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format