ÖPMEYİN ÖPTÜRMEYİN !!!! ÇOCUKLARDA ÖPÜCÜK HASTALIĞI NEDİR?

Bebeklerde yada çocuklarda boğaz ağrısı, bademcik büyümesi, halsizlik ve yüksek ateşin nedeni çoğu zaman yetişkinler tarafından sıkça öpülmesinden kaynaklı olabilir.


Bebeklerde ve Çocuklarda Öpücük Hastalığı Nedir?

Bebeklerde yada çocuklarda boğaz ağrısı, bademcik büyümesi, halsizlik ve yüksek ateşin nedeni çoğu zaman yetişkinler tarafından  sıkça öpülmesinden kaynaklı olabilir. O minik yavrucakları  günlerce yatağa düşüren bu pis rahatsızlık bağışıklık sistemini zayıflatarak çok ciddi hastalıklara da sebebiyet verebilir. Türkiye’de ünlü bir hastanenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü uzmanları öpücük hastalığı ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Toplumda öpücük hastalığı olarak ta bilinen enfeksiyon Epstein-Barr virus(EBV) adlı virüse bağlı olarak gelişir. İnsandan insana tükürük yolu ile bulaştığı için öpücük hastalığı olarak bilinir. Tıptaki adı “İnfeksiyöz mononükleoz” dur. Öpücük hastalığının kuluçka süresi hemen hemen 40 gündür ama küçük çocuklarda ve bebeklerde bu süre 15-20 güne kadar düşmektedir.. Bu virüsün bulaştığı kişilerde hastalığın oluşması o kişinin bağışıklık sistemi ile alakalıdır. Bazı durumlarda virüs bulaşmış olsa dahi eğer kişinin bağışıklık sistemi iyi çalışıyorsa hastalığın klinik bulguları görülmemektedir. Hastalık küçük 2 yaş altındaki küçük çocuklarda hiç belirti vermeden de seyredebilir.

Üst Solunum Yolları Enfeksiyonu Sanılabiliyor.

Öpücük hastalığının bulaştığı kişilerin ağız ve boğaz salgılarında çoğalan virüsler diğer kişilere de öpüşme yoluyla geçebilir. Kan ürünleri ve kan yoluyla da bulaşmalar olabilir. Azda olsa hasta kişilerin tükürüğü  bulaşmış olan  bardak, çatal, kaşık gibi şeylerden de bulaşmalar olabilir. Virüs bulaşan kişilerin ilk 2 hafta herhangi bir şikayeti olmaz. Virüs sürekli tükürük bezleri ve ağız içi lenf dokusunda çoğalır. Sonrasında kana karışan virüs ile birlikte şikayetlerde başlar. İlk belirtileri basit bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi olur. Boğaz ağrısı, ateş, boyun lenf bezlerinde büyümeler ve halsizlik gözlemlenir. Boğaz kızarır, bademcikler büyür. Hastaların %40’ında bademcik üzerinde yaygın beyaz renkte iltihap görülebilir. %45 hastada dalak büyümesi, %15 hastada karaciğer büyümesi doktor kontrolü ile saptanabilir. Yüz ve dudaklarda ödeme bağlı olarak şişlik görülebilir.

Antibiyotik işe yaramıyor.

Bazı vakalarda tüm vücutta döküntü de gelişebilir. Yüksek ateş mevcuttur ve basit bir boğaz enfeksiyonuna göre çok daha uzun sürer. 8-9 gün yüksek ateş de süreklilik (39-39,5) gösterebilir.. Hastalık etkeni bir virüs olduğu için antibiyotik tedaviside burada etkisizdir ve hasta antibiyotik kullansa dahi ateşin düşmemesi ve boğazdaki bulgular öpücük hastalığını işaret eder. Bu hastalığın klinik bulguları “Beta” mikrobuna bağlı boğaz enfeksiyonu ile karışabilir. Bu sebeple ayırt etmek için boğaz kültürü alınmalı beta enfeksiyonu bulunamazsa öpücük hastalığı incelemeleri yapılmalıdır. Nadir de olsa böbrek ve kalp yetmezliği, sarılık, artrit ( eklem iltihabı), kansızlık, hepatit, menenjit ve dalak yırtılması gibi çok ciddi klinik tablolar oluşabilmektedir. Hastalık ile alakalı bitkinlik durumu uzun süre devam edebilir.

Doktora Gitmek Şart.

Hastalık tespiti tipik klinik bulgular ile yapılır. Laboratuvar testlerinde lökosit artışı izlenir. Bu lökositlerin bir miktarı öpücük hastalığına özgü özel lenfositlerdir (atipik lenfositler). Net tanı için kan tahlillerinde bu virüse karşı oluşan antikorlar ölçülür Bu antikor testleri hastalığın daha önceden geçirilmiş olduğunu veya o anda geçirilmekte olduğunu kesin olarak tespit edebilir. Ateşli dönemlerde ateş düşürücü ilaçlar kullanılırken bol bol yatak istirahati yapılmalıdır. Özellikle dalak büyümesi olan hastalarda dalağın yırtılma riski olması nedeniyle yatak istirahati çok önemlidir. Dalak hassasiyet kazandığı için spor faaliyetleri esnasında kolayca yırtılabilir. Anti viral ilaçların öpücük hastalığında etkinliği kesin olarak saptanamamıştır.

Epstein-Barr virus(EBV) Öpücük hastalığı bulaşıcı bir hastalık olması nedeniyle için bu tanı konan çocuklar okuldan en az 20 gün uzak tutulmalıdır. Şüpheli hastalar bardak, çatal bıçak gibi yemek malzemelerini başkaları ile paylaşmamalıdır. Takibinde dalak büyümesi olanlar ise dalak normale küçülene kadar spor faaliyetlerinden uzak kalmalıdır.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format