Michael Jackson Hakkındaki Cinsel İstismar Haberleri Tekrar Gündemde


Michael Jackson hakkındaki çocuk istismarı iddiaları Leaving Neverland ( Neverland’i Terk etmek) adlı belgeselle tekrar gündeme geldi. Belgeselin ABD ve İngiltere’de gösterilmesinin ardından başlayan tartışmalar git gide büyümeye başladı.

Yaklaşık dört saat süren belgeselde Wade Robson ve James Safechuck , çocukluk dönemlerinde Jackson tarafından tacize uğradıklarını öen sürüyor. Yaşadıklarını kameralar önünde oldukça açık biçimde açıklamaktan geri durmuyorlar.

2009 yılında 50 yaşındayken hayatını kaybeden Michael Jackson’ın mirası ve itibarının belgeselin yayınlanmasıyla birlikte büyük zarara uğradığı tespit ediliyor.

Tepkiler Artıyor

Birçok radyo kanalı şarkıcının şarkılarını çalmama kararı aldığı, şarkıcının hayranlarının şarkıları sildiği ve bazı yerlerde Jackson’ın şarkılarının çalındığı mekanların terk edildiği haberleri geliyor.

Dan reed’in yönetmenliğini yaptığı belgesel akıllara ‘’Michael Jackson’ı dinlemeye devam etmek doğru ya da hala etik mi?’’ sorularını getirdi.

Belgesel Jackson’ın Neverland olarak bilinen çiftlikte yaşananları mercek altına alıyor.

Aileleri Büyülüyordu

Reed, BBC’nin BeyondToday adlı podcast programına yaptığı açıklamada buranın aslında aileleri ve ziyarete gelen çocukları büyüleyen sürreal bir yer olduğunu söylüyor.

36 yaşındaki Robson ve 40 yaşındaki Safechuck, belgeselde başlarından geçenleri anlatıyor. Jackson’la aralarında yaşandığını iddia ettikleri cinsel istismarı ayrıntılı şekilde ifade ediyorlar.

İkisi de çocukluklarında Jackson’a aşık olduklarını hissettiklerini ve Jackson’ın da kendilerini çok sevdiğini düşündüklerini söylüyor. Jackson’ın cinsel istismarına Wade, yed, yıl; Robson ise dört yıl kadar maruz kaldıklarını söylüyor.

Michael Jackson, 2005 yılında çocuk istismarı suçlamasıyla yargı önüne çıktı ve yapılan yargılama sonucunda suçsuz bulundu.

O dönemde 22 yaşında olan Wade, mahkemede Jackson lehine tanıklık yaptı ve ifadesinde her ne kadar şarkıcı ile zaman zaman aynı yatakta uyumuş olsa da kendisine uygunsuz şekilde dokunmadığını söyledi.

Belgeselin yönetmeni Reed ise, mahkemenin görüldüğü 2005 yılında Wade’in henüz yaşadıklarını tam olarak kavrayabilmiş durumda olmadığını ve sevdiği bir kişinin kendisi yüzünden hapse girmesinden “sorumlu olmak” istemediğini ifade etti.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format