KULLANIRIM DİYE ALIP KENARA ATTIĞIN PİLATES TOPU ARTIK HAYATIN HER YERİNDE

Pilatesi çocuk, genç ,yaşlı ,erkek ,kadın kısacası herkes yapabilir.Tekli ve grup halinde yapılabilen ve sağlığa yararlı olan pilatesi gelin birlikte inceleyelim


Pilates doğru nefesin egzersiz ile birleşmiş halidir bir nevi. Joseph Pilates tarafından hayatımıza girmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Vücudumuza çok yararı olan bir spor dalı.  Merkez bölgesini ve esneklik vermesi haricin de tüm vücudu çalıştırır. Sırt , bel ağrılarına iyi gelir. Kemik yoğunluğunu arttırır. Kalp sağlığına iyi gelip destekler.
Esneklik ve gücü arttırdığı için sakatlanmaları engeller. Gücün artması hareket kontrolünü artırmak demektir. Ve pilates vücut farkındalığını artırmaya yönelik çalışmalar yaptığı için hareketler verimli ve bilinçli olur. Bu da eklemler, tendonlar, kaslar ve bağ doku üzerindeki stresi azaltacaktır.

Pilatesi belli bir süre yapmak fit görünüm için yeterlidir ifadesi yanlış bir ifadedir. Doğru olan ise : Vücudumuzda ki kaslar eğer kullanılmazsa, 1 saat içinde kendisini  bırakmaya başlar. Bu yüzden pilates bir yaşam biçimi haline gelmelidir. Eğer gelmezse pilates yaparak elde ettiğimiz fit görünüm uzun süre bizimle kalmaz.
Haftada bir gün Pilates yapmak yeterli değildir. Pilates’in haftada 3 gün yapılması en uygun olanıdır. Tabi bir de yürüyüşle desteklenen pilates için başlangıçta haftada 2 gün yapmak da yeterli olacaktır.

Pilates, vücudumuzu farketmemizi sağlar. Şimdiye kadar hissedemediğimiz çalıştırmadığımız  kaslarımızın çalışmasını sağlayarak egzersiz yapma olanağı sunar. Kişinin postürünü düzelterek duruş bozukluğunun neden olabileceği kas iskelet sistemi problemlerinden korur. Ağrı ve şikayetlerin tekrarlanmasına engel olur, vücuda esneklik kazandırır. Denge ve koordinasyonu artırır  başta omurga olmak üzere tüm eklem hareketleri üzerinde kontrol sağlar. Kasların kuvvet ve dayanıklılığının artmasını sağlar. Bu da günlük hayatta hareket sırasında yaşanan yorgunluğu ortadan kaldırır. Gün aşırı olmak şartıyla haftada 3 gün ve ya yürüyüşle desteklenmek şartıyla haftada 2 kez yapılabilir. Önemli olan egzersizleri severek ve devamlı bir şekilde yapmak 🙂


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format