Kızamık Salgınına Karşı Riskleri Artıran Aşı Karşıtı 6 Bilgi


Dünya Sağlık Örgütünün açıkladığı kızamık gibi salgın bulaşıcı hastalıklar sebebiyle 2017 yılında hayatını kaybeden 111 bin insan var. Bu gibi bulaşıcı hastalıklara karşı gelişen aşı karşıtı görüşler hastalık oranının artmasına sebep olmakla birlikte ölüm riskini de artıran bir gerçek olarak karşımıza çıkıyor.

Kızamık gibi salgın hastalıklara karşı yayılan bu aşı karşıtı yalan ve asılsız haberler aslında sağlık sisteminin çökmeye başladığının da bir göstergesi olarak kabul ediliyor. 2016 ve 2017 yıllarında kızamık vakalarında yüzde 30 artış olduğu saptandı.

Bu sebeple başta ABD olmak üzere birçok ülke aşı çağrısında bulunmaya başladı. Sizin için aşı karşıtı görüşlere neden olan 6 asılsız bilgiyi derledik:

1) Aşı yaptırmak otizme sebep olur:

İngiliz cerrah Adrew Wakefield’in açıklamaları aslında Batı ülkelerinde aşı yaptırma oranının düşmesinin temelini oluşturuyor. Wakefield, 1997 yılında ünlü bit tıp dergisinde yazdığı kabakulak, kızamıkçık ve kızamık hastalıklarından korunmak için yaptırılan karma aşıların otizme sebep olduğuyle ilgili bir makale yayınlamıştı. Daha sonra yapılan araştırmalar gösterdi ki aşı ile otizm arasında hiçbir bağıntı yok. Daha sonra dergi makaleyi yayından kaldırdı ve Wakefield de meslekten men edildi.

2) Aşı uygulaması başlamadan önce hastalıklar zaten yok oluyordu:

Bu görüşün dayandığı argüman aslında sosyo-ekonomik olarak iyileşen koşullar sayesinde beslenme ve hijyen konusundaki gelişmelerin aşılar kadar etkili olduğu. Bu koşulların iyileşmesi elbette bu hastalıklardan kaynaklı ölüm oranını düşürüyordu ancak hastalıkların bulaşma oranındaki düşüşün temel sebebi aşı idi.

3) Çocukların bağışıklık sistemi bu kadar çok aşıyı kaldırmaz:

Çocuklar yedi yaşına gelene dek ortalama 11 ayrı aşı oluyor ve bu bazı ebeveynler çocuklarının vücudunun bu kadar çok aşıyı kaldıramayacağını düşünmesine sebep oluyor. Ancak burada şu nokta oldukça önemli o da aşının belli hastalıkalra sebep olan virüs ve bakterilerin değişime uğratılarak hastalığa yol açmayacak şekilde vücuda verilmesiyle vücudun o hastalıklara karşı savaşmaya hazır olmasını sağladığı.

Daha önemli olan nokta ise yeni doğan bebeklerin dahi bağışıklık sistemi, yabancı unsurlara karşı mücadele etme kapasitesine sahiptir.

4) Hastalananların çoğu zaten aşı olmuştu:

Elbette hiçbir aşı yüzde yüz koruma sağlamıyor ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre yapılan aşıların koruma oranı yüzde 85 ile 90 arasında etkili. Aşı olmayanların bulaşıcı hastalıklara yakalanmasının oranı aşı olup hastalananlara göre çok çok daha fazla yüksektir.

5) Büyük ilaç şirketleri sırf kendi çıkarları için aşıları pazarlıyor:

Dünya Sağlık Örgütü’ne göre tüm sünyada aşı piyasasının değeri 2013’te 24 milyar dolardı yani toplam ilaç pazarının yalnızca yüzde 3’üne tekabül ediyor. 

Dünyadaki tüm insanlar için aslında aşı çok daha büyük bir çıkarı ifade ediyor çünkü hastalıkların tedavisi çok daha pahalı. John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada dünyanın en yoksul 94 ülkesinde aşıya yapılan her 1 dolarlık yatırımın sağlık harcamaları, hastalık ve ölüm nedeniyle oluşan verim kaybı gibi etkenler bakımından aslında 16 dolarlık bir tasarruf doğuruyor.

6) Bu aşılar bir Batı komplosu:

Aşının Batı tarafından sivillere saldırı amacıyla kullanıldığı komploları hala ilgi görüyor. Örneğin aşının kız çocuklarını kısır yaptığı, HIV virüsünün yayılmasına sebep olduğu gibi görüşlerin yayılması Nijerya’da çocuk felcine yönelik mücadeleyi çok büyük sektelere uğratıyor. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format