Kendine Özgü Mimarisiyle İlgi Çeken 10 Bina

Görüntüleriyle ilgi çeken bakanları tekrar baktıran 10 binayı gelin birlikte inceleyelim


Farklı ülkelerin farklı şehirlerinde birbirinden ilginç tasarımlarıyla dikkat çeken yapıları konu aldık. Farklı medeniyetlerden başka kültürler barındıran yapılara bakalım

1- Elephant Building

Tayland, Bangkok’taki “Fil” şeklindeki binayı, Sumet Jumsai tasarlamıştır . 1997 yılında yapımı tamamlanmış olup görenleri şaşırtıyor

2- The Hastag Tower

Danimarkalı mimarlık firması Bjarke Ingels Group (BIG) tarafından tasarlanan bina, tasarımını “hashtag” olarak bildiğimiz sembolden alıyor.
# Towers, birbirine dikey ve yatay kuleler şeklinde bağlanmış olan modern bir yapı oluşturuyor. Yeraltında, havada  ve sokakta bulunan üç ana köprü, iki kuleyi birbirine bağlıyor. Farklı yaş kesimlerinin, kültürlerinin ve ikamette bulunanların istek ve taleplerini karşılamak için, köprülerin kendilerine ait manzaraları var ve birçok farklı etkinlikle donatılmışlar. Bunun sonucunda Seoul’un yeni siluetinde, yeni Yongsan Business District’e bir geçit olarak hizmet edecek olan “#” görüntüsündeki, farklı bir figür ortaya çıkmıştır ve bu figür, yapının, bugüne kadar hep kendini tekrar etmiş ayrı kulelerden radikal bir biçimde ayrılışını simgelemiştirr. Bu yatay şekildeki kuleler, şehrin 3. boyuttaki boşluğunu dolduracağı düşünülüyor.

3- Ren Building

The Ren Building, PLOT adlı şirket tarafından tasarlanmıştır. Proje, Şangay’da düzenlenmiş World Expo 2010 için otel, spor ve konferans merkezi olarak inşa edilmiştir. Bina, iki binanın tek bir bina şeklinde birleşmesi şeklinde tasarlanmıştır. İlk bina, sudan yükselmiş ve bedensel aktivitelerin simgesi olarak, spor ve su kültürü merkezine ev sahipliği yapması için ayrılmıştır. İkinci bina ise, topraktan yükselmiş ve maneviyat ve aydınlanma simgesi olarak düşünülmüş; konferans ve toplantı merkezi olarak inşa edilmiş. İki binada toplamda 1000 otel odası bulunmaktadır. Tam anlamıyla yaşanılacak bir yer olarak düşünülmüştür. Bina, Çin’in “The People” simgesi olmuş ve Çin’deki World Expo ile özdeşleşmiş.

4- Swastika Building

Burası Kaliforniya, Coronado’daki Birleşik Devletler Donanma binasıdır ve istenmeden gamalı haç şeklinde inşa edilmiştir. Halkın tepkisinden dolayı, binanın şeklini değiştirmeye karar vermiştir

5-Kanat Görünümlü Zayed Ulusal Müzesi

Foster + Partners tarafından tasarlanmış olan kanat şeklindeki bu bina, Zayed Ulusal Müzesi’nin binasıdır. Abu Dhabi kentinde, Saadiyat Adası üzerine inşaa edilmiş olan bu bina, özellikle Birleşik Emirlikler’in son dönemlerdeki ekonomik ve sosyal dönüşümünü, geçmişini ve kültürünü ada üzerinde sergileyecek ilk müze olmuştur. İnsan yapımı, yerden göğe doğru uzanmış beş kanat şeklindeki kuleler, müzeye eşlik etmekte ve galerilere ev sahipliği yapmaktadır. Kuleler, termal bacalar şeklinde işlev göstermekte ve elektrik ihtiyacı gerektirmeksizin müzenin içinde soğutucu bir akım alanı çizmektedir. Taze hava, yer altındaki soğutucu borulardan alınır ve müzenin içindeki havaya aktarılır. Kulelerin üst kısımları ısındığı için, termal etkiden dolayı galerilerin içindeki hava yukarıya doğru çekilir ve hava deliklerinden dışarıya atılır.

6- Dans Eden Ev

Dans Eden Bina olarak da bilinen, Prag şehir merkezindeki mimari başyapıtlardan biridir. İsmini görünüşünden almıştır. Orjinal ismi, iki dansçıyı simgelediği için, Fred ve Ginger’dir. 1992’de Hırvat-Çek mimar Vlado Milunic tarafından tasarlanmıştır ve yapımı 1996’da bitmiştir.

7-COR Building

Miami’nin tasarım kokan bölgesinde şık tasarım yükseliyor ve bu bina tam anlamıyla çevre dostu. Bu tasarım güneş ışığıyla su ısıtan sistemler, fotovoltaik paneller ve rüzgar tribünleri de dahil olmak üzere yeşil teknolojilerle donatılmış, ticari ve ikamet şeklinde karma bir yapıya sahip olan “COR” binası, 40 milyon dolara mal edilmiş. Binanın kendine has iskeleti, çok etkili bir yapı. Bu iskelet tasarımı, ikamet edenlere, gölge alanları ve izolasyon sağlıyor. Bunun yanında teras ve armatür gibi mimari elementler, rüzgar tribünlerine destek sağlıyor.
İş dünyasından profesyonelleri çekmek amacıyla taşarlanmıştır. Her bir konut ünitesi, Energy Star ürünleri, geri dönüşümlü cam granit zeminden ve bambu ağaçlarından yapılma koridorlardan oluşmakta. Toplamda COR, 113 konut, 1868 metrekare ofis alanı ve bir kafe ve mobilya mağazasını da kapsayan 502 metrekare perakendeci alanına sahip.

8- Wood Skyscraper

Eskiden çok radikal bir fikir olarak görülen ahşaptan gökdelen yapma fikri artık o kadar da garip karşılanmıyor.  .
Üst üste konmuş ahşap parçaların yapıştırılarak birbirine tutturulmasıyla yapılmış bir karışım olan laminant ahşabın, birbirine bağlanarak geniş paneller oluşturmasıyla inşa edilmiştir. Ağaçlar yenilenebilir kaynaklardır ve hava kirliliğinin azalmasına yardımcı olurlar. Yapımı sırasında her 10 kilosunda çevreye 6 ile 9 kg karbondioksit yayan betonun aksine, ahşap, atmosferdeki karbonu emer ve bilinenin aksine ahşap, aleve oldukça dayanıklıdır.Ayrıca Ahşabın maliyeti diğerlerine nazaran daha düşüktür

9-Coin Building

Abu Dhabi’deki Aldar Genel Merkez Binası. Bina 2010’da açılmıştır. Bu bozuk para şeklindeki bina, dünyadaki ilk daire şeklindeki gökdelen olmuştur.

10-Egg Building

Yumurta olarak da bilinen bu harikulade yapı, Gösteri Sanatları için yapılmış Çin’in Ulusal Merkezi’dir. Bu kubbe biçimli bina, suyun altından yükselir ve içinde bir opera salonu, bir konser salonu ve bir tiyatro bulunur. Bu binanın, suyun altındaki çok büyük ve göz alıcı güzelliği dikkat çeker. “The Egg” (yumurta) su altı koridorları ve su altı garajlarıyla ilginç bir görselliğe sahiptir. Hatta yapay bir göl bile bulunmaktadır. Bu yapının inşası 5 yıldan uzun sürmüştür.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format