Kaygılı çocuklarınız mı var ? O zaman bu önerilere kulak verin

Kaygılı çocuklarla kurulan iletişim de yanlış ve doğru yollar var. Doğru yolu bulmak için buyrun.


Yeni çağda çocuk yetiştirmek oldukça zor. Günlük koşuşturmacanın, stresin  içerisin de tek nokta da  pek te dikkatli olamıyoruz.  Ve ne kadar iyi bir ebeveyn olmaya çalışsak ta, yorgun düştüğümüz anlar elbette olacaktır. Çocukların karşılaştığı ve bizim farkedemediğimiz birbirinden farklı zorluklar, düşük benlik saygısı nöbetleri, endişe ve hatta yoğun anksiyete yaşamasına sebep olabilir. Bazen biz yetişkinler için önemsiz ve küçük görünen durumlar bile çocuktaki kaygıları tetikleyebilir ve bu onun fiziksel ve zihinsel tavırlarının değişmesine sebep olabilir. Mesela başka çocuklarla sosyalleşemez, okulda başarısız olur, iştahı azalır ya da uyku problemleri yaşayabilir. Bu durumu düzeltmek için ne yaptığınıza bağlı olarak durum iyileşebilir ya da gittikçe daha kötü bir hal alabilir elinizde olmadan.

1- Güven de hissetmesini sağlayın
Birisine her şeyin yolunda olduğunu söylemek, onun durumlara karşı savunmasız bırakıp bir sıkıntı yok herşey iyi algısını yaratmamızı sağlar. Halbuki hiçbir sözcüğe ihtiyacınız yok, eyleme geçin. Eğer çocuğunuzun probleminin kaynağını biliyorsanız, çözüm için harekete geçmelisiniz. Örnek verecek olursak, siber zorbalıkla ilgili bir sıkıntı yaşıyorsa, ona  sosyal medyada güvenlik ve gizlilik ayarlarını nasıl geliştireceğini gösterip bir çözüm sunabilirsiniz.

2- Onunla nefes egzersizleri yapın
Anksiyete atakları sırasında , zihin endişelere odaklandıkça telaşlanmaya başlar ve kalp atış hızı artar. Aşırı heyecanlanma sonucu tüm bedeni alarma geçerek  rahatsız edici fiziksel sonuçlar ile karşılaşabilir. Bunu önlemek için en basit ve en etkili yollardan olan nefes egzersizleri . Bilmiyorsanız hemen öğrenmeli ve çocuğunuza da öğretmelisiniz. Sadece 5 dakika boyunca  yavaş ve derin nefesler alarak  beynin mantık bölümünün çalışması için gerekli zihnin yatışmasını sağlar.

3- Çocuğunuzla sağlıklı iletişim kurmaya çalışın , sorunun köküne inin
Bir insanın diğerinden neden rahatsız olduğunu ya da kolayca çözülebilecek bir problemi neden  büyüttüğünü anlamak her zaman kolay olmayabilir, özellikle de arada büyük bir yaş farkı varsa. Yapmanız gereken onun kaygılarını küçümsemek değil, duruma onun gözünden bakmak ve empati kurmak olmalıdır. Arada sırada korkmanın ve kaygılanmanın son derece doğal olduğunu öğrenmelerini sağlayın ve bununla nasıl savaşabileceklerini onlara öğretin

4- Kaygıları yok etmek için en güzel çözüm Onlarla Hayal Kurun
Çocuklarınıza nasıl hissettiklerini paylaşmayı ve nefes egzersizlerini öğretmek güzel bir başlangıç, ama kendini tekrarlayan endişelerden uzaklaşmaları için zihinlerini dağıtmalarını da oldukça önemlidir. Belirli bir problem üzerinde odaklandıkları sürece problemleri artar. Onlara  zihinsel yolculuklarında eşlik edin . Bu onların zihnini rahatlatacak ve aynı zamanda mutlu da edecektir.Kendilerini hangi şartlar altında daha rahat ve sakin hissettiklerini öğrenin ve bu koşullara ulaşmalarını sağlayın. Hayal gücünün güzelliğinden faydalanmaktan çekinmeyin.

5- Kaygı ve korkuların doğasını bilimsel açıklamalarla ile anlamalarını sağlayın
Çocuklar mantıklı açıklamalara sandığınızdan çok daha anlayışlı yaklaşırlar ve  öğrenmeyi her zaman severler. Ona sağlıklı bilgiler vermek için öncelikle kendinizi durumun psikolojik ve biyokimyasal ayrıntıları ile bilgilenmeniz gerekmektedir. Yaşadıklarının doğal ve normal olduğunu bilmeleri için bilimsel açıklamalardan faydalanmak ve durumu onlara düzgün bir şekilde anlatmak, çözüm sürecini de hızlandıracaktır.

6- Yardım gerektiğinde sizin her zaman orada olduğunuzu hissettirin
Kaygı, çocuğunuzu sakinleştirdikten ve onunla konuştuktan sonra kolayca, kendiliğinden ortadan kaybolacak bir sorun değil .  Bu yüzden bir güven  oluşturmak çok önemli. Çocuğunuz kaygılarını sizinle her zaman paylaşabileceğini ve onlar için elinizden geleni yapmak için orada olduğunuzu bilmelidir. Bu güven, onlara problemleri ile yüzleşmeleri için güç verecektir

7- Mantığını kullanmasını öğretmelisiniz
Her zaman yaslanacağı biri olduğunu bilmesi kendisini güvende hissetmesine sebep olsa da çocuğunuz duygularını kendi kendine kontrol etme yeteneğini de kazanmalıdır. Çocuğunuz bir kez çeşitli yöntemlerle sakinleştikten sonra, daha mantıklı bir yaklaşım ile tekrar olayı inceleyebilmelidir ve bu da olumsuz iç sesini akıllı cevaplar üretmesinden geçer. Ona bu şekilde aklını kullanabilmesini öğretin.


8- Kademeli olarak konfor bölgesinden çıkmasını sağlayın
Eğer çocuğunuz panik atak geçirdiğinde , kaygıları ile savaşmaya çalışmak geçici bir çözüm olur. Anksiyete ile yaşamak üzüntü vericidir ve olaylar, anılar ya da sözcüklerle yeniden tetiklenebilir.  Sebepleri bulmalı ve bunların üzerine gitmelisiniz. Çocuğunuz yavaş yavaş korkuları ile yüzleşmeye ve rahatsız olduğu durumlarla nasıl başa çıkabileceğini öğrenmeye başlamalı, ve bunu yaptığında bu korkular yok olmaya başlayacaktır. Onun konfor alanından çıkmasına ve endişeli hissetmesini engelleyecek olayları , zihinsel araçları ve becerilerini geliştirmesine  destek olun.0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube, Vimeo or Vine Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format