KARNIMIZ DEĞİL DUYGULARIMIZ AÇ..!!


BAŞA BELA DUYGUSAL AÇLIK

Merhaba dostlar;

Sizde ansızın acıkıp sonrasında deli gibi yemek yemenize rağmen karnı da gözü de doymayanlardanmısınız? O zaman sizinde karnınız değil duygularınız aç olabilir. Bu yazımızda aslında bir çok kadının hemen hemen her gün yaşamış olduğu bir sağlık sorunundan bahsedeceğim. Duygusal açlık.

Duygusal Açlık Nedir?

Duygusal açlık bulimia yada anoreksiya gibi bir yeme bozukluğunun ta kendisidir. Karnınız tok olmasına yani mideniz dolu olmasına rağmen ansızın deli gibi bir şeyler yemek yeme durumudur. Örneğin ben; Çoğu insan üzgün yada stresli olduğunda yada hasta olduğunda asla ağzına bir şey sürmez. Üzüntülü yada stresli durumlarında günlerce yemek yemeyen anneleri içirmese akıllarına su içmek bile gelmeyen arkadaşlarım var. Bende de tam aksi üzgün olsamda stresli olsamda hasta olsamda sevinçli olsamda ne kadar karnım tok olsada üzerine bir porsiyon Adana kebap yermisin deseler hiç düşünmeden evet derim.

Çok Suçluyum Çok…

Duygusal açlığa bağlı olarak yenilen her şeyin sonunda da ortaya çıkan lanet bir durum varki sormayın. İnanılmaz bir suçluluk duygusu. Keşke yemeseydim diye dizlerini döver insan. Üstüne birde hazımsızlık başladımı gelsin sodalar gitsin sodalar. O kadar sodaya mide nasıl dayansın ki? Sonrasında bir ekşime bir mide yanması bir ağrı. Sabaha kadar hazımsızlıktan kaynaklı görülen kabuslarda cabası.

Duygusal Açlıkla Nasıl Başaçıkılır?

Dostlar ben size kendi başa çıkma yöntemlerimden bahsedeyim. Yemekten sonra hemen bir şeyler yeme isteğim oluşuyorsa hemen bir bardak su alıp onu yavaş yavaş içiyorum. Evime aburcubur  olarak hiç bir şey almıyorum. Aburcuburların yerine meyve kuru meyve ve çerez tercih ediyorum. Yada bir bardak ayranla yarım kase yoğurtla bir salatalıkla geçiştiyorum. Peki bir uzmana soracak olursak sevgili Taylan Kümeli'nin anlatamına hep birlikte kulak verelim o zaman.

Yeni paylaşımlarda görüşmek üzere. Sağlıkla ve musmutlu kalın dostlar.

 


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format