Kadınların Bitmek Tükenmek Bilmeyen Çilesi: PMS

Her ay çekilen o ağrı ve bunun yanında gelen duygusal değişimler... Bunların nedenleri ve PMS yani adet öncesi sendromunu hafifleten çözümler nelerdir?


 Neredeyse tüm kadınların ortak derdi adet öncesi gerginlik sendromu yani PMS (Premenstrüel sendrom) nedir?

Her ay adet dönemi yaklaşırken biz kadınların hormanları neredeyse %75 oranında bir değişime uğruyor ve haliyle bu değişim vücudumuzda bazı fizyolojik ve psikolojik değişimlere sebep oluyor. Bu değişimleri her kadın aynı oranda yaşamasa da bazıları daha hafif bazıları ise çok sancılı atlatabiliyor. Hatta bu kültürden kültüre değişebiliyor. Örneğin gelişmiş Batı toplumlarında bu daha çok psikolojik etkileriyle PMS yaşanırken Uzakdoğu kadınlarında bu daha çok ağrı ile tanımlanıyor. 150’nin üzerinde semptomu olduğu belirlenen PMS şikayetlerini hakikaten yaşamayan anlamıyor!

PMS üzerine yapılan çalışmalar nedenlerini tam olarak ortaya koyamamıştır. Üzerine birçok teori olsa da kanıtlanmış hiçbir neden yoktur. PMS tanısı konabilmesi için en güvenilir yol en az 2 ay boyunca tüm şikayetleri düzenli bir şekilde fiziksel ve psikolojik şekilde sınıflandırarak kaydetmek ve şiddetlerini derecelendirmektir.

Peki nedir bu PMS şikayetleri?

Hissedilen fizyolojik PMS bulguları özellikle memelerde oluşan hassasiyet, ağrı, denge bozuklukları, halsizlik, çarpıntı, ani sıcak basmalar, ses ve kokuya aşırı hassasiyet, eklem ağrıları gibi birçok şekilde görülebiliyor. Psikolojik PMS bulgularıysa endişe, kaygı ve aşırı sinirlilik gibi duygulardan depresyona kadar gidebiliyor.

Çoğu kadını strese sokan hatta özgüvenini dahi etkileyecek derecelere ulaşan, sosyal yaşamını olumsuz yönde etkileyebilecek birçok etki yaratan PMS ile başa çıkılabilir mi?

Elbette her derdimizin bir dermanı var. PMS sürecini de hafif atlatmak için elbette bazı çözüm önerileri sıralayalım:

Sağlıklı Beslenme:

Öncelikle her şeyin başı buradan geçiyor. Düzenli beslenme ve özellikle adet döneminde bol meyve sebze ha elbette unutmadan bol bol da su tüketmenin faydalı olacağı düşünülüyor. Adet döneminde kırmızı etten ve donmuş yağlardan; kafein ve alkolden uzak duruyoruz!

Egzersiz:

Çok değil her gün yapacağınız 30 dakikalık yürüyüş, açma germe hareketleri emin olun PMS şikayetlerinizi azaltacak. Kendinize yarım saat ayırabil, hatta bundan daha fazlasını kendiniz için yaparak spora başlayabilirsiniz. Araştırmalar hayatında spor ya da egzersiz olmayan kadınların çok daha yüksek oranda PMS yaşadığını gösteriyor.

Kalsiyum ve Magnezyum:

Henüz kesin bulgular olmasa da magnezyum ve kalsiyum tüketimini artırmanın birkaç ay sonra şikayetleri azalttığı kaydedilmiştir.

Şimdi bunları dikkate alıp adet öncesi sendromuna ”Ben daha büyüğüm!” demenin vakti geldi!


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format