Japon Kadınlar Sevgililer Günü’nde Erkek İş Arkadaşlarına Çikolata Alma Geleneğini Bozuyor Mu?

Sevgililer Günü, Japonya'da 1950'lerin ortalarından beri kocaman bir sektör haline dönüşmüş durumda.


Sevgililer Günü, Japonya’da 1950’lerin ortalarından beri kocaman bir sektör haline dönüşmüş durumda. Japonya’daki birçok şirket yıllık satışlarının çok büyük bir çoğunluğunu Sevgililer Günü haftasında gerçekleştiriyor. Milyonlarca kadın insan alış veriş merkezlerine ve özellikle çikolata satan dükkanlara akın edip partnerlerine hediye ya da artık bir gelenek haline gelen erkek çalışma arkadaşlarına çikolata alıyor.

”Giri Choco” yani mecburi çikolata olarak da bilinen bu geleneğin kamuoyu yoklamalarına göre artık gücün kötüye kullanılması ve özünde bir tür taciz olarak görülmeye başlandığını gösteriyor. Bazı iş yerleri yavaş yavaş bu uygulamayı yasaklamaya başladı.

Ülkede kadın çalışanlar 14 Şubat’ta erkek çalışma arkadaşlarına çikolata alıyor. Erkeklerden ise 1980’lerde çikolata üreticilerinin satışlarını artırmak için reklamlar aracılığıyla gelenek haline getirdikleri 14 Mart’ta (Beyaz Gün) kadın mesai arkadaşlarının bu ”zorunlu” jestine karşılık vermek için aynı şekilde çikolata almaları bekleniyor.

Fakat Japonya’da bu gelenek artık gözden düşmeye ve bu geleneğe tepki gösterilmeye başladı. Her yıl milyonlarca dolara mal olan bu gelenek hakkında birçok kadın bu sistemin artık sürdürülebilir olmadığını düşünmeye başladı.

İngiliz Guardian gazetesinde yayınlanan bir ankete göre kadınların %60’ı, 14 Şubat’ta erkek çalışma arkadaşlarına değil kendilerine çikolata almayı tercih edecekelerini söylüyor. Başkent Tokyo’da bir mağaza zincirinin yaptığı başka bir ankete göre ise ankete katılanların %36’sı tercihlerinin kendi partnerlerinden ya da hoşlandıkları erkeklerden olacağı yönünde olduğunu belirtti. Erkek çalışma arkadaşlarına hediye alacaklarını belirten kadınların oranıysa %35.

Ünlü çikolata markası Godiva, geçen sene bir gazateye verdiği tam sayfa ilanda şirketleri kadın çalışanları zorla çikolata vermemeye özendirmeleri gerektiği çağrısında bulunmuştu. İlanda Sevgililer Günü’nün insanların gerçek duygularını ifade etmeleri gereken bir gün olması gerektiği, iş yerlerindeki çalışma ilişkilerini hesaplamalarına neden olan bir gün olmaması gerektiği işaret edildi. 

Bir kaplıca oteli Sevgililer Günü’nde çikolata jakuzisi için rezervasyon alırken Japon Havayolları da 14 Şubat’taki tüm uçuşlarda çikolata dağıtacağını ilan etti. Ayrıca ünlü bir suşi zinciri de çikolatalı suşi satmaya hazırlanıyor.

Görülen o ki tüketiciler bu geleneği ve hediye seçeneklerini sorgularken, çikolata furyası bu yıl da son bulacak gibi görünmüyor.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format