İlişkilerde Kadınların Farkına Varmadan Maruz Kaldığı 5 Psikolojik Şiddet:

Biz kadınların her şeyden önce ilk hatırlamamız gereken şey şudur ''Şiddet, şiddete maruz kalanın değil şiddet uygulayanın utanması gereken bir şeydir.''


Biz kadınlar yüzyıllardı özgürlük ve eşitlik mücadelesi veriyoruz. Günümüzde ise en çok mücadele etmeye çalıştığımız alanlardan biri kadına yönelik şiddet. Bu şiddet biçimi pek çok farklı şekilde karşımıza çıkabiliyor. Bir şeye şiddet diyebilmemiz için illa fiziksel olması gerekmiyor. Sizi psikolojik olarak baskı altına almaya çalışan, kendinize olan güveninizi zedeleyen, çaresiz ve güçsüz hissetmenize sebep olabilecek her şey psikolojik şiddettir.

Doğrudan biz kadınların ruh sağlığına yönelik olan bu şiddet hareketlerini, fiziksel şiddet kadar kolay fark edebilmek mümkün olamayabilir. 

İşte bunun için ilişkinizde en çok karşılaşabileceğiniz, rahatsız olduğunuz fakat belki de tanımlayamadığınız psikolojik şiddet uygulamalarını derledik.

 1. 1 Yaşadığınız her şeyin sorumlusu olarak sizi sorumlu gösterip kendinizi suçlu hissetmenize neden olmak.


  Kendine ait olan tüm sorumlulukları karşı tarafa yükleyerek kendilerini haklı çıkarmaya ve rahatlatmaya çalışırlar. Her şeyin sorumlusunu siz gibi göstererek işin içinden sıyrılmayı hedeflerler ve sizi kendinizden şüphe duymaya iterler. Fakat kendinizden emin olmalı ve şiddetin sorumlusunun asla şiddete uğrayan olmadığını bilmelisiniz.

 2. 2 Sizi sürekli başka erkek/kadınla kıyaslamak


  Sizi sürekli başka erkek/kadınlarla kıyaslayarak özgüveninizi düşürmeyi amaçlarlar. Kendinizi eksik, yanlış, hatalı hissetmenize sebep olurlar.

 3. 3 İstediğini elde edemeyince küsmek, sizin düşüncelerinizi yok saymak ve sizinle konuşmayarak cezalandırmaya çalışmak


  İstediği zaman sizinle konuşmayarak sizi cezalandırabileceğini sanması aslında sizi eşit görmediğinin ve bu bakış açısının bir sonucu olarak size psikolojik şiddet uygulamakta bir sakınca görmediğinin açıkça göstergesidir.

 4. 4 Toplum içinde veya baş başayken dış görünüşünüzle yani boyunuz, kilonuz, saçlarınızla sürekli dalga geçmek


  Giydiğiniz kıyafetle, aldığınız ya da verdiğiniz kilolarla, o gün yaptığınız makyajla sürekli dalga geçilmesi aslında kendinize olan güveni kırmaya yönelik hareketlerdir.

 5. 5 Sizin adınıza kararlar alması, kiminle nerede görüşeceğinize dair sizin gününüzü kendi planlaması, her konuda sizi kendi düşünce alemi ve fiziksel alemi içerisinde tutmaya çalışmakOne Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format