HERŞEY BİR ÇOCUK EĞİTMEKLE BAŞLIYOR . FARKINDA OLMADAN CİNSİYET AYRIMI YAPIYOR OLABİLİR MİSİN ?

SADECE BEDENEN KUVVETLİ OLDUĞU İÇİN ; TACİZ ,TECAVÜZ ,DAYAK VE BİLUMUM HAKARETİ KENDİNDE HAK GÖREN , KOCALAR ,BABALAR ,PATRONLAR ...


Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nün anlamı alışveriş merkezlerinde mağazalarda indirimden ibaret. Ama eminim ki bir çok kadın yüzdelik indirimlerden çok toplumda ki yerlerini daha çok önemsiyor.

SADECE BEDENEN KUVVETLİ OLDUĞU İÇİN ; TACİZ ,TECAVÜZ ,DAYAK VE BİLUMUM HAKARETİ KENDİNDE HAK GÖREN , KOCALAR ,BABALAR ,PATRONLAR …

Hatta hiç tanımadığınız bir dolmuş şoförü ,aynı apartmanda oturduğunuz komşunuz ,karanlık bir sokakta karşılaştığınız bir adam. Aynı sınıfta okuduğunuz ,aynı iş fırsatları eşliğinde çalıştığınız halde ondan biraz fazla başarı elde ettiğiniz de bu başarıyı kadınlığınızla aldığınızı iddaa eden o kendini bilmez iş arkadaşınız.

Hanımlar siz sadece çocuk yapan , evinde temizlik yapmakla hükümlü gören erkeklerin söylediğinden çok daha fazlasısınız.
Kendinizi ifade etmeye çalıştığınız da 'dünyanın çivisi çıktı kadın kısmı böyle konuşur mu ''diye söylenen gelenek görenekten bahsedip bacaklarımız açık diye tecavüzü hak ettiğimizi düşünenler.
Bunlardan kurtulmayıp bu düşünce sisteminden çıkmadığımız sürece isterse herşeyi bedava dağıtsınlar bir önemi yok.

Her şey ailede başlıyor. Bizim yetiştireceğimiz çocuklarla bu düşünceyi kırabiliriz. Yeni nesil bilinçli olmaya çok açık.
Cinsiyet ayrımı yapmadan yetiştirmeliyiz çocuklarımızı. Mesela misafirler geldiğinde oğlumuzun orasını burasını sermemeliyiz ortaya.
Naif ve kibar olduğu zaman onlara' kız gibi' kelimesini kullanmayın.
Kız gibi olmayı bilinç altına zayıf güçsüz olarak yerleştirmeyin. Kızlar sandığınız gibi zayıf değiller.
Kız kardeşlerine sürekli emir verdirerek kızınıza o senin abin ,o erkek emir verir gibi cümleler kurarken tekrar düşünün. Kardeşlerin birbirine göz kulak olmasını söylemeyin. Kızınız erkeğin emaneti falan değil. Bırakın abilerinden korkmasın , onlarla büyüsün akıl alsın.

Kız çocuklarının yaptığı her yaramazlıkta seni babana söylerim diyerek korkutmayın. Baba figürü korkutucu değil, koruyup kollayıcı olmalı.
Kız çocuklarımıza akrabanın komşunun ne dediği değil kendisinin düşünceleri önemli. Ona bunu öğretin.
Bu hayatı sadece o yaşayacak başkası değil.
Çocuklarınıza aşkı anlatın , sevgiyi anlatın. Onlara hayan sevgisini aşılayın. Onları çok sevin ki onlar da sevmeyi öğrensinler.
Birlikte çiçek büyütün. Fidan dikin. Kısıtlamadan güzellikleri gösterin.Gelecek yeni nesil çocuklarımızla gelişmiş olacak.  Onlara güzel bir dünya bırakalım .. 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format