Hayvanların Acısını Hissedebilir miyiz ?

Ormana terk edilen hayvanlar , kesimhaneler de işkenceye maruz kalanlar , Kurban Bayramında deneyimsiz kasapların eline düşenler , hatta tecavüze uğrayanlar...


Türkiye ‘ de yalnızca 5 ayda hayvanlara yönelik 8 milyon 315 bin yaşam hakkı ihlali  144 işkence , 155 terk etme ve yüzlerce cinsel şiddet vakası yaşandı.!

Hayvanlara yönelik şiddet günden güne artıyorken ,yasaların yetersiz kalması artık sadece hayvanseverlerin değil ,bütün toplumun vicdanlarını sızlatmakta.


Bir çok insan karşı hayvanlara karşı duyarlı olmak sadece yaşlanmış sevgisiz kalan kadınlara özgü bir davranış gibi düşünüyor.Aslında hayvan hakları konusun da bütün dünya yol kat etmiş durumda. Avrupa'nın neredeyse tamamı hayvanları  koruma kanunlarında onlara '' hissedebilen varlıklar '' tanımını kullanıyor. İngiltere'de hayvanlar için 14 'ü aşkın kanun ve yasal düzenlemesi bulunmakta. 

İsviçre' de hayvanlara kötü davranan kişilere suçun büyüklüğüne göre 3 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. En sıkı kuralları olan Avusturya hayvan koruma kanunlarına önem vermekte. 2004 'te kabul edilen kanına göre hayvanlar insanların bakma sorumluluğunda olan ve insana eş varlıklar olarak kabul ediliyor. Türkiye ise bu konuda oldukça geri durumda. ''Hissedebilen varlıklar '' tanımı bile daha ülkemiz de kullanılmıyor. Ve hayvanlara zarar vermek  hala suç kapsamında değerlendirilmiyor.


5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu'na göre hayvanların ölümüne ,yaralanmasına ,kalıcı olarak beden bütünlüğünün ve ya ruh sağlığının bozulmasına neden olan kişi para cezası ile cezalandırılıyor.


Uzmanlara göre hayvanların iyiliğini düşünme oranının artıyor olması etik ve ahlakın iyileşmesiyle alakalı. Hayvanlara karşı olan duyarlılığın herkeste aynı omadığını biliyoruz. 55 yaşında ki Füsun ,''Aynı duyarlılık keşke kimsesiz çocuklara da gösterilse diyor. '' Budist Rahip  Matthieu Ricard , hayvanları korumayla ilgili yazdığı bir kitabında ahlaki bir duruma desteğin nasıl büyüyebileceğini şöyle anlatıyor.  '' İnsanlar bir durumun ve ya gerçekliğin ahlaki açıdan kabul edilemez olduğunu düşünür.  Önce dışlanırlar , sonra güçlerini birleştirirler.
İfadeleri çevreyi rahatsız ettiği için de eleştirilirler. Zaman geçtikçe başka insanlar savundukları meseleye sempati duymaya başlıyorlar.  O mesele çığ gibi büyür. '' Bazı eylemlerimizin yanlış olduğunu bilmemiz ve kendimizi başkasıyla özdeşleştirmemiz hareketin büyümesine sebep olur.


Umuyoruz ki  hiç bir canlı zarar görmez. Ve onlara zarar verenler de hak ettiği cezayı alır.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format