Ertesi Gün Hapı İle İlgili En Çok Merak Edilenler

Birçok kadın ertesi gün hapı kullanımıyla ilgili soru işaretlerine sahip. Sizler için ertesi gün hapı kullanımı ile ilgili en çok merak edilen soruları derledik!


Ertesi gün hapı kadınların doğum kontrol önlemi alınmadan ya da korunma kazaları gerçekleşen cinsel ilişki sonrasında kullanabildiği bir acil korunma yöntemidir. Ancak birçok kadın ertesi gün hapı kullanımıyla ilgili soru işaretlerine sahip. Sizler için ertesi gün hapı kullanımı ile ilgili en çok merak edilen soruları derledik!

1. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra doğurganlığım üzerinde bir etkisi olur mu?

Bu sorunun cevabı kesinikle hayır, asla olumsuz bir etkisi olmaz çünkü ertesi gün hapının vücuttaki etkisi korunmasız cinsel ilişki sonrasında yumurtlamayı geçici olarak ertelemesidir. Bu etki geçici olduğundan kişinin yumurtlaması ve doğurganlığı üzerinde bir etkisi yoktur.

2. Ertesi gün hapı hormonlarımı etkiler mi?

Ertesi gün hapları uzun yıllardır güvenle kullanılıyor. Elbette kullandıktan sonra hormonlarınız üzerinde geçici bir etkileşim oluşturacaktır. Ertesi gün hapı kullanıldığında yalnızca adet görme zamanınız etkilenebilir. Her zamankinden önce veya sonra olabilir. Ancak rutin adet döngünüzü etkilemez.

3. Ertesi gün hapını ne sıklıkla kullanabilirim?

Bu sorunun cevabı bir adet döneminde 1’den fazla kez kullanımının önerilmemesidir.

4. Ertesi gün hapı bir kürtaj yöntemi midir ya da düşük yapar mı?

Ertesi gün hapı yumurtlama dönemini geciktirerek gebeliğe engel olmak için kullanılır. Yani aslında istenmeyen gebelik engellenerek hiç oluşmayacağı için bu bir kürtaj yöntemi değildir. Dolayısıyla ikinci sorunun cevabı da elbette ”Hayır!” olacaktır. Ertesi gün hapı bir kürtaj yöntemi olmadığı için ancak istenmeyen gebeliği önler.

5. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra korunmasız cinsel ilişkiye girsem, gebelikten korunur muyum?

Ertesi gün hapının amacı korunmasız ilişki sonrası istenmeyen gebeliği yumurtlamayı geçici olarak ertelemek ancak bu yumurtlamanın ne zaman normale döneceği belirsiz bir durum. Dolayısıyla korunmasız ilişkilerdeki risk her zaman devam ediyor olacaktır. Yani ertesi gün hapı kullanmak sonraki korunmasız cinsel ilişkileriniz için bir önlem değildir.

6. Ertesi gün hapını ne zaman kullanmalıyım?

Ertesi gün hapının etkisi ne kadar erken alınırsa o kadar yüksek bu yüzden maksimum faydayı elde edebilmek için ilk 24 saat içinde almanız tavsiye edilir.

7. Ertesi gün hapı kullandıktan sonra kusarsam ne yapmalıyım?

Ertesi gün hapı kullanıldıktan sonra 3 saat içinde kusarsanız ertesi gün hapının tekrar alınması gerekir. Ancak 3 saatten sonra kusma gerçekleşirse tekrar almanıza gerek yoktur.

8. Ertesi gün hapı kanama yapar mı?

Ertesi gün hapı kullanıldıktan sonra damlama ya da lekelenme tarzı durumlarla karşılaşabilirsiniz. Bu adet kanaması değildir ve her kullanımdan sonra ortaya çıkması beklenmez. Takip eden günlerde normal adet kanamanız gerçekleşecektir. Eğer adet kanamanız 5-7 günden fazla gecikirse veya her zamankinden fazla veya az miktarda adet kanamanız olursa bir doktora başvurabilirsiniz.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format