DÜNYANIN EN MUTLU ÜLKELERİNİN BAŞINDA GELEN KUZEY ÜLKELERİ

Dünyanın en mutlu ülkelerinin başında gelen Kuzey Ülkeleri. Peki Nasıl ?


Görünen o ki  Kuzey’in kapalı havası ,güneşi az  görmeleri ve uzun süren kışlar Kuzeylilerin moralini bozamıyor. Bunun mutlaka bir sebebi olmalı tabiki haklısınız, Kuzey ülkeleri kendi mutluluk reçetelerini bulmuş diyebiliriz . Bir kaç maddeyi sizin için bir araya getirdik. Mutlu olmak bizim elimiz de 🙂

🎀Hygge
Etrafta sevdiğiniz insanlarla beraber, basit ve samimi bir yaşam biçimini ifade eden bir kavram. Yani Norveçliler hayatı basit yaşamaktan yana, buna bir de sevdiklerini eklediklerinde mutlu, sade ve tatmin edici bir yaşam çıkıyor ortaya. Sevdiğimiz insanları yanımızda tutup hayatı zorlaştırmadan yaşamak zor değil gibi?
🎀Sisu
2017 yılında The Times dergisi Finlandiya’dan gelen Sisu felsefesini önemli trendler listesine koydu. Bu kelimeyi Türkçeye tam olarak çevirmek pek mümkün değil tabi, ancak kabaca ifade etmemiz gerekirse “Bir şeyin yapılması gerekiyorsa, yapılır” olarak açıklayabiliriz. Sisu, cesaret ve direnci temsil eder; size gereksiz kelimelerden ve aşırı duygulardan nasıl kaçınacağınızı n yapılası felsefesidir. Finlilerin neden bu kadar sakin, ısrarcı ve kendine güvenli olduğunu anlamak için Sisu felsefesine bakmak gerekiyor anlaşılan.

🎀Lagom
Lagom, dengeli bir yaşama kavuşmak için sahip olunması gereken özel bir yetenektir. Bu kavramı tam olarak çevirmek gerekirse: “Yeteri kadar, ne eksik ne de fazla” diyebiliriz. Lagom kavramını İsveç toplumunda her yerde görmek mümkün; ekonomide, iş yönetiminde, evde. Gerçek lagom kişinin kendi hayatındaki her şeyi sıraya koymasıyla başlıyor. Hayatındaki her şeyi kontrolü altında alan kişinin etrafındaki insanlar da aynı felsefeyi uygulayınca ortaya düzenli bir topluluk çıkıyor. Özellikle hiçbir şeyin atılmaya kıyılamadığı Türk toplumunda bu felsefeyi uygulamak bir hayli zor. Ancak bir kere lagom’u hayatınıza yansıtmayı başardınız mı gerisi çorap söküğü gibi geliyor. Lagom’u başarmak için öncelikle gelir ve gider dengenizi kurmanız gerekiyor, enerji ve su tüketiminizi minimize ediyorsunuz, ürettiğiniz atık miktarını azaltıyorsunuz ve yenilerini almak yerine sahip olduklarınızı kullanma yoluna gidiyorsunuz.

🎀Arbejdsglæde
Bu ifade yaptığınız işi sevmek anlamına geliyor. Danimarkalıların yaşamı sevmesinin ve mutlu olmalarının ardında yatan felsefe bu. Her yıl yapılan ve çalışanların iş yerlerinde mutlu olup olmadığını gösteren araştırmada Kuzey ülkelerinin daima ilk sıraları paylaşmasının sebebi de bu felsefeden geliyor. Bu kavrama sahip olabilmek için şu soruya dürüstçe cevap vermek gerekiyor: Ben burada neden çalışıyorum? İşinizin sizin için faydalarını düşünün, çalışma arkadaşlarınız ve müdürlerinizle geçinip geçinemediğinize bakın, işinizi sizden istendiği gibi yapıp yapmadığınızı kontrol edin ve işiniz konusunda kendinizi geliştirmek için çaba sarf edip etmediğinizi düşünün. Eğer tüm bunlara verdiğiniz cevaplar olumlu ise siz mutlu bir iş ortamındasınız, değilse işinizi değiştirmeyi düşünmeye başlamanızı öneriyoruz. Danimarkalılara göre, bir insanın tamamen mutlu olmasının yolu iş yerinde mutlu olmaktan ve akşam evine mutlu dönmekten geçiyor. Mutluysan her şey tamam.

🎀Friluftsliv
Bu Norveç felsefesi kişinin tamamen kendine dönmesi için tek başına doğada vakit geçirmesi anlamına geliyor. Bizlerde ki doğa da kamoa çıkmak gibi 🙂 Ama bu felsefe sadece doğa yürüyüşleriyle alakalı bir şey değil, burada ana felsefe gündelik koşuşturmacalardan ve rutinlerinizden sıyrılmak huzuru bulmak .Yanınıza sırt çantanızı almanız yetecektir. Tabiatın keyfini çıkarın. Açık havada yapılan birtakım egzersizler ve çalışmalar da bu felsefeye bağlı olur, mesela bahçede odun kırmak gibi. Doğa ile baş başa kalmak için yola çıktığınızda yanınıza fotoğraf makinesi almayın, telefonla fotoğraf çekip sosyal medyada paylaşmayın, sadece kendinizi keşfetmek için yürüyün, tırmanın, tabiatın farkına varın. TV’yi kapatın, kitabınızı bir kenara koyun, sosyal medyayı unutun ve sadece yürüyün.

🎀 Gezelligheid
Her ne kadar Hollandalılar İskandinavya’nın bir parçası olmasa da mutlulukla ilgili çok güzel bir felsefeleri var, bunu söylemeden geçmek haksızlık olur. Hollandalılara göre mutluluk sevdiğiniz insanlarla bir arada olmanın eş anlamlısıdır. Sevdiğiniz, size her şartta destek olan insanlarla samimi bir ortamda birlikte vakit geçirmeye Gezelligheid deniyor. Gezel kelime olarak yaren, eski dost anlamlarına gelir. Sevdiğiniz insanlarla samimi bir yerde paylaştığınız özel anlar güzel anılarınızın canlanmasına sebep oluyor. Bu kavram Norveççe de bulunan Koselig kavramıyla hemen hemen aynı anlamları taşıyor. Yani Kuzeyliler sevilen insanlarla samimi zamanlar geçirmeyi mutluluğa giden yol olarak görüyorlar.

🎀Kalsarikänni
Kalsarikännit, evde tek başına pijamalarını giymiş halde içkini yudumlayarak vakit geçirmeye Finlerin verdiği isim. Yani bir dahaki sefere gitmek istemediğiniz bir etkinliğe davet edildiğinizde gönül rahatlığıyla bu gece benim kalsarikännit gecem diyebilirsiniz. Bunu çok seveceksiniz 🙂 Kalsarikännit gecelerinin illaki yalnız geçirmek zorunda değilsiniz elbette, sevdiğiniz insanlarla böyle bir gece geçirmenin sizi ne kadar mutlu ettiğini görünce şaşıracaksınız.

🎀Niksen
Danimarkalıların, nispeten Kalsarikännit’e benzer bu felsefeleri “suçluluk hissetmeden rahatlama ve hiçbir şey yapmama” anlamına geliyor. Bunun ne kadar büyük bir lüks olduğunu sanırım hepiniz fark ediyor olmalısınız. Çünkü bir şeylerin yapılması gerekirken iüst üste yığılmışken gönül rahatlığıyla kenara çekilin ve kendinizi rahatsız hissetmeden ara verin… Stresten kaçınmanın en güzel bir yolu aslında. İmkânsız gibinize mi geliyor? Danimarkalılar için imkânsız değil sizin için neden olsun ?

🎀Gluggaveður
Gluggaveður, İzlandalılara ait bir ifade. Evde, elinizde bir bardak içeceğinizle camın önünde otururken dışarıdaki havanın tadını çıkarmak anlamına geliyor, hava nasıl olursa olsun. İnsan zihninin yatışması, sakinleşmek, rahatlamak için bundan daha güzel bir yol yok. İçeceğinizi alın, camın önüne geçin ve dışarıdaki havaya bakarak zihninizi boşaltın. İzlandalılar en önemli fikirlerin, yaratıcı düşüncelerin her zaman gluggaveður sırasında geldiklerine inanıyorlar. Kim bilir belki de haklılar. nsanın kendini geriye çekmesi ve vicdanı rahat bir şekilde dinlenmesi oldukça zordur. Ancak Danimarkalılar kendilerine bu şansı veriyor.


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format