Down Sendromu Dünya Farkındalık Günü’nde Down Sendromu Nedir?


Birleşmiş Milletler tarafından alınan kararla her sene 21 Mart günü tüm dünyada down sendromu farkındalık günü kapsamında çeşitli etkinliklerle farkındalık artırmak amacıyla kutlanıyor.

Down Sendromu Nedir ve Neden Meydana Gelir?

İnsan vücudunda 23 çiftten oluşan toplamda 46 kromozom bulunmaktadır. Ancak bu down sendromlu bireylerde 23’üncü çiftte 2 yerine 3 kromozom bulunması sebebiyle vücutlarındaki toplam kromozom sayısı 47’ye ulaşır. Bu durum tüm dünyada bilinen en tipik kromozomal bozukluk arasında sayılır.

Down sendromunun oluşmasına sebep olan birçok faktör bilinmekte. Bu faktörlerin başında viral enfeksiyonlar, hormonal bozukluklar, radyasyona maruz kalma, yoğun ilaç tüketimi, genetik yatkınlık gibi sebepler sayılabilir. Ancak bu faktörlerden en önemlisi olarak annenin yaşı görünüyor.

Ailelerin Sorumluluğu Büyük

Down sendromlu bebeğin dünyaya gelmesiyle ebeveynler birçok duygu karmaşası yaşayabiliyor. Şoka girmek, inkar etmek, depresyona girmek gibi birçok karmaşık durumla karşı karşıya kalabiliyor aileler. Down sendromlu bir çocuğun bakımı ailenin yaşamında maddi ve manevi birçok zorluğu beraberinde getirebilir.

Bazı araştırmalara göre engelle çocuk sahibi anneler yüksek düzeyde stresli ve kaygı, endişe bozukluklarına sahip. Down sendromuna sahip bebeği olan anneler ise kendilerini başarısız hissettiklerini ve hayal kırıklığına uğradıklarını belirtiyor. Annelerin kaygısı özellikle çocuklarına bakamayacak duruma geldiklerinde onlarla kimin ilgileneceği korkusundan kaynaklanıyor. Ancak tüm ebeveynlerin onlar için yapabileceği en güzel şey tüm sevgilerini hissettirmektir.

down sendromu farkındalığı
down sendromu farkındalığı

Sağlık Takibi

Down sendromlu bireylerin vücudu kilo almaya oldukça eğilimlidir. Bu durumun kontrolü yapılmazsa çocuklar ileride hareket becerileri noktasında ve metabolizmalarında bazı problemlerle karşılaşabilirler. Bu da çocuğun ruhsal değişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Down sendromlu çocuklar için erken yaşta rehabilitasyon ve fizik tedavi programlarına başlanmalı ve çocuğun motor gelişimi desteklenmelidir. Aynı zamanda çocuğun zihinsel gelişimi de özel eğitim ile desteklenmeli zihinsel kapasitesi optimuma getirilmelidir. Çok önemli olan bir nokta daha ise down sendromu teşhisi konulduktan sonra bireyin mutlaka kalp muayenesi yapılmalıdır. Down sendromlu bebeklerin yüzde 40’ında kalp sorunu görülmektedir. Bu bebeklerin konuşma ve dil gelişimleri genellikle gecikme gösterebilir ancak takibi iyi yapılmalı gerekiyorsa hem aile hem de çocuk için profesyonel destek alınmalıdır.

Unutmayın ki down sendromluların bizlerden bir eksiği yok aksine fazlaları var. Bu yüzden onları fark edin ve tüm sevginizi onlara vermekten çekinmeyin çünkü buna ihtiyaçları var! 


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format