Diyet Nedir Neden Diyet Yaparız?

Diyet aslında beslenme şeklimiz için yapılan bir tanımken toplumumuzda artık sadece zayıflamak için yapıldığı algısı var.


Neden diyet yaparız?

Genelin düşüncesi o kot pantolonun içine, yaz geldiğinde o bikinin içine girebilmek, bir düğünde bir etkinlikte güzel elbiselerin içine girebilmek yani daha zayıf olabilmek için diyet yapmak fakat diyet aslında toplumda bilinen anlamının aksine sadece kilo vermek için girilen bir disiplin değil sağlıklı ve dengeli beslenme anlamına geliyor. 

Doğru ve sağlıklı olan budur çünkü diyet kelimesinin anlamı beslenme biçimidir. Fakat bizim toplulumuzda bu kısıtlı besinlerle kısa sürede kilo vermek olarak algılanıyor.

Fazla yağlar yani fazla kilolarımız birçok hastalığın tetikçisi. Kalp ve damar hastalıkları, hipertansiyon, şeker hastalığı, kanda kolestrol seviyesinin yükselmesi gibi birçok hastalığa yakalanma riskini artırıyor.

Biz neden kilo alıyoruz? Yetersiz ve dengesiz beslenme birleşince kilo almamızdaki bir numaralı etken haline geliyor. Üzerine bir de günümüz yaşamının getirdiği hareketsizlik gelince kilo almamamız için bir sebep kalmıyor. Bunun yanı sıra kendi kendimize dediğimiz ”Ben kendi diyetimi kendim yaparım.” cümlesi oldukça tehlikeli. Bir uzman görüşü olmadan toplumca genel geçer bazı değişiklikleri kendimiz yaptığımızda aslında derdimize çare bulmuyoruz. ”Yağı keserim, ekmeği keserim, şekeri azaltırım…” gibi kendi kendimize bulduğumuz formüller belki de hiç ihtiyacımız olan şeyler değil ve varmak istediğimiz sonuca hızlıca ulaşsak bile sürekliliği konusu soru işareti olarak kalıyor. Çünkü diyeti tehlikeli olanı temele koyarak yapmaya başlıyoruz yani sadece kilo vermek odaklı.

Kabul etmeliyiz ki sağlıklı olan bu yöntem değil. Çünkü kilo verdikten sonra tekrar adeta bir zafer sarhoşluğuyla ”Nasıl olsa kış geliyor zaten bol şeyler giyeceğim…” diyeceğimizi biliyoruz. 

İşte bu yüzden tüm bunlar yerine gerçek diyet yapmak gerekiyor. Yani sağlıklı ve dengeli beslenmeyi alışkanlık haline getirerek beslenme biçimimizi toptan değiştirmek. Kendi yaşam tarzınıza uygun, uygulanabilir bir diyet geliştirmek.

Unutmayın ki kilo vermek önce yağları eritmekle başlamalı ve dolayısıyla kilo verirken vücudunuz için gerekli olan dengeli ve sağlıklı bir beslenme biçimi için bir diyet uzmanından yardım almalı ve önce vücut analizlerinizi yaptırmalısınız. Hala ikna olmadıysanız  işte size diyete başlamak için birkaç sebep:

Ağır bir vücudun taşınması güçtür  ve eklemlerde ağrı yapar.

Şişmanlık psikolojinizin olumsuz etkilenmesine sebep olur.

Fazla kilo, kas hareketlerinin verimini azaltır ve fiziksel hareketsizliğe sebep olur.

Çeşitli hastalıkları tetikler, uzun ve sağlıklı bir yaşamın önünde engel teşkil eder.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format