Diş Ağrısı İçin Evde Neler Yapılabilir?

Diş ağrısı için evde neler yapılabilir? diye merak edip araştıran onlarca insan için birde biz araştırma yapalım dedik. Öncelikle bu diş ağrısının sebebine inmekte fayda var ve en kısa sürede doktora gitmekte yarar var. Bu bilgiyi ekleyelim ve yazımıza devam edelim.


Diş ağrısı için evde neler yapılabilir? diye merak edip araştıran onlarca insan için birde biz araştırma yapalım dedik. Öncelikle bu diş ağrısının sebebine inmekte fayda var ve en kısa sürede doktora gitmekte yarar var. Bu bilgiyi ekleyelim ve yazımıza devam edelim.

Ağrıyan Dişin Olduğu Bölgeye Buz Uygulamak

dişinin üzerine buz koyan adam

Buz bilindiği üzere birçok ağrılı hastalıklarda başlıca tedavilerden birisi olduğu için Diş ağrısında da size bir miktar yardımcı olacak ve rahatlatacak yöntemlerden birisidir. Ağrıyan bölgeye uygulayacağınız bu buz presi için dikkat etmeniz gereken bir kural vardır. Buzu koyacağınız yere direkt olarak temas ettirmemeli bir havlu veya başka bir aracı yardımı ile desteklemeli buzun direkt temasından kaçınılmalıdır. Eğer direkt olarak buz uygulaması yaparsanız belkide istediğiniz sonucu almak yerine daha fazla bir ağrı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Oksijenli Su, Tuzlu Su veya Üzüm Sirkesi İle Gargara Yapmak

Gargara yapan adamlar

Unutulmamalıdır ki bu başlıkta yazdığımız gargara yöntemi diş ağrısı için evde neler yapılabilir başlığı altındadır fakat sürekli çözüm değildir ve geçici çözümdür. Bu geçici çözümlerin birisi olan gargara yönteminde oksijenli su ile yapacağınız gargara da yapmanız gereken şey gargara yapmadan önce normal su ile oksijenli su karıştırılarak seyreltilmeli ve gargara seyreltilmiş karışım ile uygulanmalıdır.

Başta da dediğimiz gibi geçici çözümlerden olan diğer gargara yöntemlerinde ise varsa üzüm sirkesi eğer yoksa tuzlu su ile ağzımızda yapacağımız gargara diş ağrısının dinmesine yardımcı olacak bir süre sizde rahatlama hissayatı oluşturacaktır. Bu gargara düzgün bir şekilde yapılırsa dişinizde uyuşma hissiyatı sağlayabilir.

Sarımsağı Ağrıyan Dişin Olduğu Yere Tampon Yapmak

sarımsak ile diş ağrısı

İltihaplı bir dişinizi olduğunu düşünüyoruz ve bu öneriyi veriyoruz. Evde İltihaplı diş ağrısı için ne yapılabilir diye kara kara düşünüyorsanız bu size koşarak yardıma gelecek seçeneklerden bir tanesidir. Biliyorsunuz ki iltihap almak konusunda görevinde çok üstün başarıları olan sarımsak, diş ağrısında da bize yardımcı olarak yanımıza koşmakta. Bu uygulamayı yaparken ihtiyacımız olan şey iki diş sarımsak olacak. İki diş sarımsağı alıyoruz ve iyice eziyoruz. Hafif sulanan sarımsağı ağrıyan dişin üzerine arada başka bir şey olmadan dişi komple kaplayacak şekilde koyuyoruz. Bu işlemi dişimizin üzerinde bir müddet bekleterek değişimi gözlemliyoruz. Büyük olasılıkla dişinizin ağrısı azalacak ve bu ağrının baş kahramanı olan bakterilerde piyasadan yavaş yavaş çekilecektir.

Diş Ağrısı İçin Evde Taze Salatalık Tamponu Yapmak

diş ağrısı salatalık

O kadar çözüm yolunun içerisinde salatalıkta nereden çıktı diye düşünebilirsiniz fakat öyle görünüyor ki salatalık uygulaması yapanlar bu durumdan memnun ve bir müddet ağrıda azalma olduğunu söylüyorlar. Diş ağrısına evde neler yapılabilir diye kara kara düşünürken salatalığın ağrıyı hafifleteceğini duyuyorsun ve daha sonra evde salatalık olduğunun farkına varıyorsun işte bu mükemmel. Peki bu işlem nasıl yapılmalı? Öncelikle salatalığımızı dilimliyoruz ve tuz ile bir müddet ovuyoruz, bu işlemi yaparken biraz salatalığın suyu çıkmalı ama çok fazla bir yumuşama olmamalı. Daha sonra ağrıyan dişimizin üzerine bu salatalığı koyuyoruz ve dişimizin ağrısını hafifletene kadar bir müddet dişimizin üzerinde bekletiyoruz.

Nane – Limon, Vanilya ve Badem Özleri İle Tampon

vanilya özütü diş ağrısı

Nane limon tamam onlar soğuk algınlığına bile iyi geliyor doğru peki diş ağrısı için evde tedavi diye söylediğin vanilya ve badem özütü ne alaka diye düşünüyor olabilirsin. Bu konuda araştırmalar vanilya ve badem özleri içerisinde ağrıyı hafifleten etken maddeler olduğunu kanıtladı. Bu yüzden eğer evinizde varsa bunlardan ve dişiniz ağrıyorsa kullanabilirsiniz. Peki nasıl kullanılıyor? Kullanımı çok basit nane, limon, vanilya yada badem özünü bir pamuğa döküyoruz ve bu pamuğu ağrıyan dişimizin üzerine koyarak tampon yapıyoruz. Ağrınızın hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Çay Ağacı Yağı Gargarası veya Tamponu

çay ağacı yağı diş

Aslında pek sözü edilmese de evde yapılan tedavilerde etkili çözümlerden birisi olan bu yağ eğer yanınızda yörenizde bulunuyorsa doktora gitmeden önce diş ağrınızı hafifletecek bir yöntemi içinde barındırıyor. Bu yağ ile neler yapılabilir. İlk önce her zaman yapılan yağ tamponları gibi kullanılabilir ve tampon şeklinde ağrıyan dişe uygulanabilir. İkinci olarak ise kaynamış soğumuş bir suya damlatılarak ağızda gargara yapılabilir.

Karanfil Yağı Uygulaması

karanfil diş

Hepimizin bildiği ve uyguladığı bir ağız kokusu geçirme yöntemi olan karanfil kullanımı diş ağrısını geçirir mi? Hadi geçirdi diyelim evde nasıl uygulanır hepimiz merak ediyoruzdur doğrusu. Peki bu karanfil ve karanfil yağı neden ağrıyı dindirir? Tabi ki de karanfilin içerisinde bulunan o anestezik madde dişe de etki ederek onun uyuşmasını sağlıyor. Uygulamamız yine pamuk yardımıyla oluyor. Karanfil yağını pamuğumuza damlatıyoruz ve ağrıyan bölgedeki dişimize yerleştiriyoruz. Sonuç olarak hızlı bir şekilde diş ağrısında ki azalmayı hissedeceksiniz.

Bunların Dışında Hangi Yöntemler Diş Ağrısını Geçirir?

Büyük bir zorluk çektiren diş ağrısının çözümleri elbette doktorlarımızın elinde olmakla birlikte insanlarımız doktora gitmeden önce evde neler yapabileceğini bilmek istemekte oldukça haklılardır. Çünkü insan tedaviyi önce evinde denemek ister. Buraya kadar verdiğimiz bilgilere ek olarak size önerebileceğimiz başka yöntemleri de beraber ele alalım.

Karbonat bunlara bir örnektir ve ılık suyun içerisine karıştırarak gargara yapmamız halinde gayet başarılı sonuçlar elde edebiliriz. Ben gargara yapamam derseniz de pamuk yardımıyla ağrıyan dişe uygulayabilirsiniz.

Peki başka neler mevcut. Diş ağrısına bir diğer çözüm yolu ise bir kürden geçiyor. Kırmızı biber ve Zencefil kürü ile acıyı dindirmek mümkün. Bu iki muazzam baharatın tozlarını suyla karıştırarak macun kıvamında dişe uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra bu macunun boğaz ağrısına iyi gelmesi de cabası.

Peki her derde deva ÇÖREK OTU işe yaramaz mı? Tabi ki de yarar bağışıklık sistemini dipdiri yapan bu çörek otu ağrı etkenlerini ortadan kaldırmada da birebirdir.

BUĞDAY ÇİMİ SUYU, belki de çoğumuzun yeni duyacağı bu su tam bir doğal antibiyotiktir ve buğday çimi diş eti ve diş iltihaplarına birebir savaş kılıcıdır. Ağız içinde ki bakteriler eminim bu suyu görünce kaçacak yer arayacaktır.

Anti-bakteriyel özellikli konulara el atmışken KARABİBERİ unutmak olmaz ve diş ağrısında özellikle antibiyotikten önce bir başvurulması gereken doğal yöntem olarak köşeye not edilmelidir.

SONUÇ OLARAK…

Sonuç olarak sizlerle beraber bu yazıyı okuyup diş ağrısına çözüm bulacak herkese geçmiş olsun diyorum. Fakat unutmamak gerekir ki diş önemli bir organdır ve doktora başvurmak gerekmektedir.

Diş ağrısı için evde neler yapılabilir? başlıklı bu yazımızı siz okuyuculara sunarken bunların daha kısa vadede ve geçici çözümler olduğunu bildirmek ve doktor randevunuzu almanız gerektirdiğini tekrar hatırlatmak isterim.

AŞAĞIYA İNTERNETTEN RANDEVU ALMANIZ İÇİN LİNKİ BIRAKIYORUM.

TC SAĞLIK BAKANLIĞI MERKEZİ HEKİM RANDEVU SİSTEMİ

KARNIMIZ DEĞİL DUYGULARIMIZ AÇ

0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format