DENEMEYEN KALMASIN… EVDE DOĞAL PEYNİR YAPIMI


EVDE DOĞAL PEYNİR NASIL YAPILIR?

Merhaba Dostlar,

Vücut bağışıklığımın düşük olmasından kaynaklı yaz mevsiminide kış mevsiminide sürekli grip olarak geçiren bir insan olarak yaklaşık bir sene önce tamamen doğal beslenmeye yöneldim diyebilirim. Keşke daha öncesinde doğal beslenmye başlasaymışım diyede çok kızıyorum kendime. Çünkü sağlımızı kendi ellerimizle bozmuşuz yıllardır. Hem pratik olmasından hem günümün çoğunu dışarda geçirmiş olmamdan dolayı hazır gıdalarla beslenme her zaman önceliğim oluyordu. Ne bileyim süt alıpta evde pişirmek sonra onu mayalamak çok zor gibi geliyordu bana. Oysa anneciğim bir kere bile hazır yogurt yedirmemişti bize. Takii üniversiteyi kazanıp şehir dışında okuyana kadar. Neyse hatanın neresinden dönersen kazançtır demiş atalarımız.

Eyvah Süt Kesildi….

Dün akşam yoğurt mayalamak için çiğ inek sütü aldım ve götürdüm pişirmek için güzelce süzdüm. Süzerken kokusundan ekşimeye başladığını anladım ama Besmele ile pişirmeye başladım. Sütün kesilmemesi için yüksek ateşte ve karıştırarak pişirilmesi çok önemli arkadaşlar.(karıştırmanın amacı hareket halinde olan süt kesilmezmiş çünkü). Ama ne yazıkki kurtaramadım o canım sütü diye üzülürken hemen anneciğimi aradım. Annemin telkinlerinden sonra (kızım ne sıkıyorsun canını sen onu peynir yap…:) bir rahatlama geldi bana. telefonu kapatmamla başladım peynir yapmaya. Kesilen süt pütür pütü oluyor arkadaşlar aklınızda bulunsun. 

Kesilmiş Sütten Peynir mi Olurmuş?

Belki aranızda kesilmiş sütten peynirmi olur diyenler olabilir. Olur olur. Hemde çok güzel oluyor. Sütünüz(5 litre)  pütürleşmeye başladığında içerisine hemen bir çay bardağına yakın elma yada üzüm sirkesi döküyoruz. Sütü karıştırıyoruz. Bir iki dakika kadar kaynatıyoruz. Bu arada baş abir tencerede su kaynatıyoruz ve  kaynayan suyun içerisine biraz fazlaca tuz atıyoruz(peyniri muhafaza etmesi için). Bir limonu sıkıp çekirdeklerini temizledikten sonra suyunu da kaynaya sütün içine ilave edip terak karıştıryoruz. Dostlar limon sütün suyundan ayrılmasını sağlıyor. Yani daha çok peynir çıkıyor. Bu işlemden sonra sizde göreceksinizç süt resmen sarı bir suya dönüşüyor ve içerisinde peynir topakları oluşmaya başlıyor….

Afiyet olsun

Arkadaşlar oluşan peynir topakçılarını bir delikli kepçe ile başka tencerede kaynayan tuzlu içerisine alıyoruz ve bu suyun içindede bir iki dakika kaynatıp aynı anda bir kaşık yardımıyla peynirleri eziyoruz. Birbirinden ayrılan peynirleri bir temiz tülbentin üzerine alıyoruz. Tülbenti kapatıp bir mutfak leğeninin içine alıyoruz üzerine 5 litrelik su bidonu koyuyoruz.(peynirin suyunun süzülmesi için) . Peynirimiz bir gece bu şekilde bekletelim dostlar. Ertesi gün peynirimiz kalıp halinde olmuş olacak bu peyniri buz dolabımızın en üst gözünde muhafaza edelim dostlar. İnanılmaz güzel bir tadı oluyor. En azından içerisinde kimyasal yok yapay madde yok. Peynirimizi bir hafta içinde tüketelim arkadaşlar. İçerisinde koruyucu madde olmadığı için erken bozuluyor çünkü. Şimdiden Hepinize afiyet olsun diyorum. Alaha emanet olun.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format