ÇOK TUZ TÜKETİMİ NEDEN ZARARLI ?


Türkiye 'de Sağlık Bakanlığı tuz tüketimine dikkat çekmek için  Tuza Dikkat Haftası kapsamında halkı bilinçlendirmek adına tv programlarında gazetelerde haberle yayınlıyor.Peki günlük almamız gereken  tuz miktarı nasıl olmalı dünya sağlık örgütünün belirlediğim miktar 3-6 gram arası değişmekte.
Aşırı tuz tüketimi bilindiği gibi hipertansiyon , yüksek kan basıncı, kalp yetmezliği , kalp damar rahatsızlıkları ilerleyen dönemlerde böbrek rahatsızlıklarına kadar neden olabilir.
Tuz tüketiminde en çok merak edilen konu iyotlu tuz mu  iyotsuz tuz mu tüketmeliyiz ?
Tiroid rahatsızlığına sahip olmayan kişilerde  iyotlu tuzları tercih etmeliyiz. Tiroid bezinin çalışması çalışması için 100-150 mg iyot vücudumuz için yeterli olucaktır. Rafine tuz iyot içermediği için hem ödem yaparak hem de tansiyon problemine neden olurken hazırlanırken gördüğü işlemlerden dolayı toksit madde içerdiğiyle hayatımızdan tamamen çıkarmalıyız . Onun yerini artık himalaya  tuzu veya kaya tuzu almaktadır. İçeriklerindeki iyotla birlikte doğal mineral içerdiği için vücut dengesi için çok önemlidir.
Ülkemizde kişi başına düşen tuz tüketimi ise 15 -18 gramı buluyorken bunu nasıl 5 grama kadar azaltabiliriz.Tuz tüketimini azaltmak için hayatınız çok ufak değişiklikler yapabilirsiniz. İşte bunun için size küçük ipuçları :
Satın alınan ürünleri almadan önce etiketleri mutlaka okunmalı tuzsuz veya tuzu azaltılmış besinler tercih edilmeliyiz.
Mümkün olduğu ölçüde evde yemek yemeye özen göstermeli evde yemeklerimizi de hazırlarken kaya tuzu veya himalaya tuzu tercih etmeliyiz. Bu tuzları serin ,kuru ve karanlık kaplarda muhafa etmeliyiz.
Yiyeceklerin lezzetini arttırmak için tuz yerine diğer baharatlardan faydalanmalıyız .
Yemekler hazırlandıktan sonra sofraya tuz getirmemeliyiz.
Peynir, zeytin, turşu gibi salamuraa gıdaları yemeden önce mutlaka suda bekletmeli ve güzelce tuzundan arındırmamız gerekli. Şarküteri ürünlerimizi de hayatımızdan mümkün oldugunca çıkarmalıyız .
Tuzlu veya az tuzlu yemek tamamen damak zevkimizle alakalı, tuzu hayatımızdan yavaş yavaş çıkardığınızda damak zevkinizinde değişiceğini göreceksiniz . Sağlıklı günler diliyorum .


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format