ÇAĞIN VEBASI HİPOGLİSEMİ


ÇAĞIN VEBASI HİPOGLİSEMİ

Merhabalar dostlar;

Yaklaşık olarak on yıldır savaştığım sinsi hastalık hipoglisemiden bahsedeceğim sizlere.

İ.Ü.’de görevli Prof. Dr.’un bu hastalıkla ilgili bi açıklaması mevcut;

Tıbbi bir terim olarak Hipoglisemi, kan şekerinin düşük olması anlamına geliyor. Kan şekerinin 50 mg/dl altında olmasına hipoglisemi denilmektedir. Ancak ve ancak bir şeker hastası insülin veya şeker düşürücü haplarla tedavi ediliyorsa bu hastada takip döneminde ölçülen şeker değerinin 70 mg/dl vealtında olması da hipoglisemi olarak tanımlanır. Kan şekerinin 70 mg/dl altına inmesi  demek ilaç alan diyabetlide bu düşüşün hızlı bir şekilde devam edeceğini gösterir. Bu düşüş bizi hipoglisemiye karşı önlem alma konusunda uyarmalıdır.

Hipoglisemi yani diyabeti nedeniyle şeker düşürücü haplar ya da insülin kullanan kişide şekerin normalin altına düşmesi ise daha net belirtilerle ortaya çıkar. Hipoglisemide ortaya çıkan en erken belirtiler terleme, sinirlilik ve çarpıntıdır. Bu belirtileri izleyen dönemde önlem alınmaz ve kan şekerini yükseltmek için şekerle müdahale edilmezse işte o zaman hipoglisemik kişide konsantrasyon güçlüğü, uyku hali ve hatta komaya kadar gidebilen ağır nörolojik belirtiler ortaya çıkabilmektedir. Hipoglisemi özellikle insülin kullanan diyabetli için çok önemli ve acil müdahale gerektiren bir durumdur. İnsülin kullanan diyabetli hasta mutlaka ve hemen şeker alarak müdahale etmelidir.

Ağır hipoglisemide ise daha hızlı bir seyir mevcuttur. Şeker düzeyi 50 mg/dl’nin  daha altına düşer ve beyin kendisi için gereken şekeri kanda bulamayacağından beynin şekersiz kalmasına bağlı olarak komaya kadar giden bilinç kaybına kadar ilerleyebilen bir tablo meydana gelebilir. Böyle bir durumda kişinin kendi kendine durumu düzeltmesi mümkün olmayacağı için mutlaka doktor tarafından tıbbı bir müdahale gerekmektedir.

Hipoglisemiler iki şekilde adlandırılır hafif ve ağır. Kişi hipoglisemisi olduğunu fark eder ve açlık, titreme, terleme ve çarpıntı gibi şikâyetleri hissettiğinde hipoglisemisinin başladığını anlarsa bu duruma hafif hipoglisemi adı verilir. Bu durumdaki kişi kendi kendine müdahale ederek, şeker alarak hipoglisemisinin önüne geçebilir.

Sayın Prof. Dr.’un da açıkladığı gibi, savaşması zor bir hastalık mı? bana göre evet. Çünkü yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekiyor. Örneğin; Kuru fasülyenin yanına en yakışan nedir sizce bencepirinç pilavı ama ben ve benim gibi çağın vebası olan hipoglisemi hastaları pirinç pilavı yerine bulgur pilavını tercih etmeli diye düşünüyorum. 

Sevgili dostlarım ömür boyu sağlıklı huzurlu ve musmutlu kalın. Görüşmek üzere


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format