Bebekleri Uyuduktan Sonra Sallamaya Devam Etmek Beyinlerini Geliştiriyor Mu?


Tarih boyunca ebeveynler bebeklerini sallayarak uyutmanın daha kolay olduğunu fark etmiştir. Fakat uyku süresince bebeği sallamaya devam etmenin bebek üzerindeki etkileri noktasında bugüne dek bir araştırma yapılmamıştı.

İngiltere’de yayımlanan The Daily Telegraph gazetesinin yer verdiği araştırmaya göre uyku sırasında hafifçe sallanmak hep uyku kalitesini hem de zekayı artırıyor. Cenevre Üniversitesi’nden bilim insanları ise yetişkinler üzerinde bir deney gerçekleştirdiler. 18 yetişkini birer gece normal yatakta birer gece ise hafifçe sallanan bir yatakta uyuttular. Bu iki gece arasında kalp atışı, solunum ve beyin aktivitelerinin de içinde bulunduğu çeşitli fiziksel özellikleri incelediler. Sallanan yatakta yatan yetişkinlerin daha hızlı uykuya geçtiğini ve daha uzun süre derin uykuda kaldıklarını gösterdiler. Ayrıca bu kişilerin gece boyunca daha az mikro uyanma yaşadıkları görüldü.

Araştırmacılar sallanmanın beyin dalgalarını değiştirrerek daha derin uyku sağladığını düşünüyor. Sallanmanın hafıza üzerindeki etkisini ölçmek için deneklerden uyumadan önce öğrendikleri kelimeleri uyandıktan sonra hatırlamaları isteniyor. Sallanan yatakta yattıkları geceden sonra çok daha başarılı oldukları görülüyor..

Deneyde kullanılan yataklar az miktarda sallanan yataklardı: Dört saniyelik periyotlarda 10 cm hareket ediyorlardı.Araştırma ekibinin lideri Dr. Laurance Bayer, deneklerin hiçbirinin hareket hastalığına yakalanmadığını ve tümünün sallanarak uyumayı sevdiğini söyledi. Bayer’e göre pek çok insan farkında olmadan gündelik hayatta sallandıkları zaman rahatlıyor:

“Arabada veya trende çok daha hızlı uyuyan yetişkinler var.

“Bir vinç operatörü bize yavaşça salınan vinçte çok rahat uyuduğunu, bu yüzden evde uyumakta zorlandığını söylemişti.”


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format