Antibiyotikle Birlikte Alkol Almak Sakıncalı Mı?


Bazıları antibiyotik alırken alkol kullanmanın sakıncalı ya da yan etkili olabileceğine inanıyor. Oysa araştırmalar antibiyotikle ilgili olarak bu kaygıların birçok antibiyotik açısından gereksiz olduğunu gösteriyor. Doktorların endişesi ise şu oluyor: Hastaların bir bardak içki uğruna ilaçlarını almaları gereken zamanda almamaları. Antibiyotik kullanımında her dozu zamanında almak önemlidir. Bu nedenle insanların bir dozu kaçırmalarına neden olan şey ciddi bir sorun haline gelen antibiyotik direncini daha da kötü etkilemektedir.

Aslında doktorların yaygın olarak verdiği antibiyoriklerin çoğu alkolden etkilenmez. Elbette bazı istisnaları var. Örneğin çoğunlukla deri, kemik, idrar yolları, alt solunum yolları enfeksiyonları için verilen antibiyotiklerin etken maddesi cephalosporin cefotetan denen bir maddedir ve bu antibiyotikler alkolün emilimini yavaşlataral vücutta asetaldehit denen maddenin artmasına sebeb olur. Bunun sonucunda ise kişide bulantı, kusma, yüzde kızarma, baş ağrısı, nefes yetmezliği, göğüs ağrısı gibi şikayetlere neden olabilir.

Birçok antibiyotik alkol ile birlikte kullanılabilir. Ancak şöyle bir çelişki doğuyor ki ilaç kullanarak iyileşmeye çalışan bir vücut için alkol alıp sarhoş olmanın hiçbir faydası olmaz. Sorun alkolün ilaçla ters etkileşiminden değil vücudu yorması ve su kaybına uğratmasıdır.

Alkolün antibiyotik üzerinde ters etkide bulunması yargısında iki şeyin etken olduğu üzerine düşünülüyor. Bunlardan birincisi, antibiyotikler çoğunlukla cinsel temas yoluyla bulaşan hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Dolayısıyla doktorların geçmişte hastaları en çok sevdiği şey olan alkolden mahrum ederek cezalandırdıkları düşüncesi.

İkinci düşünce olarak da Londra’da klinik bir araştırmada ortaya çıkan bir hikayeye göre: Araştırmayı yapan James Bingham, İkinci Dünya Savaşı sırasında Kuzey Afrika’da yaralı askerlere penisilin kullanımını başlatan tuğgeneral Ian Fraser ile konuşuyor. Belirtilene göre o dönem penisilin kıtlığından ötürü bir kere kullanıldığında onu alan hastanın idrarından geri dönüşüm yapılarak tekrar kullanılıyor. İyileşmekte olan askerlere ise bira içme izni veriliyor. Fakat bira idrar miktarını artırdığı için penisilini yeniden kullanır kılmak zorlaşıyor ve bu nedenle komutanlar bira içimini yasaklıyorlar.

Toplumdaki bu algıda belki de bu hikayenin rolu var belki de yok ama yine de hikaye oldukça hoş. Ancak toplumu da doğru bilgilendirmek gerekiyor. Antibiyotik kullanan birisi alkole hayır diyemiyorsa ona antibiyotik direncinin yayılmasına karşı bu ilacı kullandığı dönemde alkol kullanmaması gerektiğini tavsiye etmek yerinde olabilir.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format