”AKŞAMDAN KALMA” OLAYINI ORTADAN KALDIRACAK 6 BESİN ÖNERİSİ

Yeni yılda yaklaşırken ara ara başımıza gelen akşamdan kalma olayını kaldırıyoruz.Acayip işinize yarayacak önerimiz var


Bir çoğumuz ortama aldanıp fazla kaçırabiliyoruz. Eğlenmek için alkol tüketebiliyoruz. Bu başlık ağzı ile içmeyen içemeyen arkadaşların işine çok yarayacak. Hadi gelin birlikte neler olduğuna bakalım 

1. Zencefil

Zencefil sık kullanmadığımız ama şifa veren bitkilerden aslında. Akşamdan kalan mide için tam manasıyla bir ilk yardım çantasıdır. Zencefili buzlu ya da sıcak çay olarak tüketilebilir. İçerdiği yüksek antioksidan sayesinde de vücudunuzu temizler.Ama bir dipnot geçelim . Eğer taze zencefil kullanacaksınız bunu boş mideyle tüketmek  iyi bir fikir olmayacektır. Öncesinde besin tüketmeli ya da zencefili başka bir destekle karıştırmalısınız.

2.Bal

Arı kardeşlerimizin özenerek hazırladığı bir diğer mucize antioksidan da baldır. Alkol tüketimiyle ünlü olan Polonya’da insanlar akşamdan kalma kafasını turşu suyu(kornişon) ve bal karışımından yaptıkları tuhaf bir iksirle aşıyorlar. Turşu suyunun içindeki sirke, su ve sodyum alkolün vücutta bıraktığı kötü etkileri yok ediyor. Bal ise doğal şeker takviyesiyle yardıma koşuyor. Tabii ki doğal bal olmak koşuluyla bu geçerli.

3.Hint İnciri

Onu kaktüslerin üzerinde garip şekliyle mutlaka görmüşsünüzdür. Ülkemizde de yetişen bu fantastik meyveye dikenli incir de deniyor.
En güzel yanı tamamen organik olması. Mevsim ve bölge olarak  bulmak zorlayabilir tabi çünkü her yerde yetişen bir meyve değil. Yaz tatillerinde edinebildiğiniz kadar edininiz. Bir çok diet destek ilacının içeriğinde de bulunan bu meyve bulantınızı geçirecek. Garip görünüşlü hint inciri aynı zamanda ağız kuruluğuna ve iştahsızlığınıza da birebir gelen müthiş bir meyve.

4.Yumurta

Yumurtanın içindeki amino asit  vücuttaki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olur. Bu amino asit aynı zamanda alkolün mide bulantısı ve baş ağrısı gibi etkilerine sebep olan toksinin de en büyük düşmanı. Yani baş ağrısı ve mide bulantısından kurtulmak için yumurta en yakın dostunuz olabilir.

5.Yağlı Gıdalar

Alkol sonrası işkembecilerin, çorbacıların full çekmesinin tabi ki bir sebebi var. Alkolle birlikte çabucak acıkan mideniz “besle beni” diye uyarı verirken aynı zamanda size istediğini de fısıldıyor zaten. Yağlı gıdalar bir yerde  sağlıklı olmasalar da alkolün emilimini yavaşlatıyorlar, bu da akşamdan kalma kafasını daha az yaşamanıza sebep oluyor. Akşam yemeyerek kendinizi tutmuş olabilirsiniz, iyi de yaptınız. O halde sabaha et suyu ,tavuk suyu ,mercimek gibi besinlerden alarak kurtarabilirsiniz.

6. Muz

Alkol sonrası yaşanan aşırı su kaybı için sıvı tüketmek tabii ki çok önemli; ancak ihtiyacınız olan elektrolitleri sadece suyla karşılayamazsınız. Bir yer de vücut enerji de isteyecek. Muz vücutta eksilen B6 ve B12 vitaminleri için takviye niteliğinde olacak.
Veeee son öneri , Lütfen ağzınızla için 😀 


One Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format