Ailelerin Sosyal Medyadan Onay Alma İhtiyacı


Ailelerin Sosyal Medyadan Onay Alma İhtiyacı

AVG isimli bir internet güvenliği firmasının 2010 yılında yaptığı bir araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan çocukların 2 yaşına gelmeden dahi %90’ının dijital varlık gösterdiği tespit edildi. Bu durum ancak ebeveynlerin çocuklarının özel yaşam ve fotoğraflarının sosyal medyada paylaşmasıyla ortaya çıkabilen bir durum.
Uzmanlara göre ebeveynlerin çocuklarının sosyal medya bağımlılıklarından duydukları endişeyi aslında kendilerine yöneltmeleri gerektiği düşünülüyor. Bu durum özellikle sosyal medyanın tehlikelerini yoğun olarak tartıştığımız şu dönemde oldukça önemli.

Ebeveynleri Bunu Yapmaya İten Sebepler Ne?

En iyi, mutlu, mükemmel ve toplum tarafından onaylanan hallerimizi hep sosyal medyada paylaşıyoruz. Bir insanı tanımak istiyorsak ilk olarak onun Instagram paylaşımlarını inceliyor ve analiz ediyoruz. Çocuklarının fotoğraflarını sürekli olarak paylaşan annelerin bunu yapmasında ise çok önemli psikolojik sebepler var. Tıpkı bu örneklerdeki gibi onaylanma ihtiyacı ve gurur duyma hissi. Özellikle annelerin çocuklarını nasıl yetiştirdiği onlara karşı nasıl tutumlar sergilediği sürekli izleniyor ve eleştiriliyor. Hatta ve hatta yargılanıyor.

Annelerin bebeklerini nasıl beslediğinden tutun çocuklarını gönderdikleri okullara kadar olan tüm ayrıntılar toplumsal baskı unsurları tarafından çevriliyor ve sarmalanıyor. Özellikle ataerkil toplumlarda çok sık karşılaşılan bu tutum anneleri, çocuklarını yetiştirirken her adımı düşünmelerine, hesap etmelerine itiyor ve oldukça stresli bir süreç yaratıyor. Bu yüzden anneler sürekli başkaları tarafından onaylanma ihtiyacına giriyor.

Günümüzde ise bu onaylanmanın veya kabul görmemenin gerçekleştiği ortam maalesef sosyal medya haline gelmiş bulunuyor. Anneler bu telaşı dindirmek için sosyal medyayı bir araç haline getiriyor. Araştırmalara göre annelerin çocuklarını sosyal medyada paylaşırken en fazla ‘gurur’ sözcüğünü kullanıyor.

 Çocuklar doğdukları günden itibaren ailelerin en kıymetli gurur kaynakları. Henüz dünyayı bile tanımazken bebekler, ailelerin sosyal konum arayışlarının bir parçası olarak piyon haline geliyor. Aileler ebeveynliğin getirdiği sorumlulukları gerçekleştirirken sosyal medyadan bir onay alma ihtiyacı duyuyor.

Ailelerin Sosyal Medyadan Onay Alma İhtiyacı

Sosyal Onay Alma İhtiyacı


Sosyal onay alma ihtiyacı bebeğin doğduğu dakikada paylaşılan gönderilerle ve hatta henüz doğmamış bebeklere açılan özel sosyal medya hesaplarıyla karşımıza çıkıyor. Günümüzde çocuklar henüz bir yaşına gelmeden tablet ve telefon gibi teknolojik cihazlarla vakit geçirmeye başlıyor. Bilişsel yetenekleri köreliyor, sosyal becerileri kısıtlanıyor, sağlıkları bozuluyor ancak bu durum ailelerin de sosyal medya bağımlısı olmasıyla daha da tehlikeli bir hal almaya başlıyor.
Çocuklar yaşları büyüdükçe kendi haber ve izinleri olmadan fotoğraflarının paylaşıldığını gördüklerinde hissedebilecekleri kızgınlık ve utanç tahmin edilenden de yıkıcı olabilirken hayatları boyunca ciddi psikolojik problemlerle karşılaşma ihtimalleri artıyor.
Ailesinden hayatının yalnızca iyi giyimli, çok eşyaya ve paraya sahip, gülümseyerek poz verirken kabul edilebilir olacağını öğrenen çocuk, büyümeye başladığında kendine üzgün olma fırsatı vermemeye, her anını başkalarına göstermek için yaşamaya ve en önemlisi de sahte bir hayat kurmaya başlıyor.


2 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format