Aileler Dikkat: Mavi Balina’dan Sonra Momo Tehdidi Nedir?

Mavi Balina adlı bilgisayar oyunu birçok çocuk ve genci intihara sürüklemesiyle gündeme gelmişti. Şimdiyse tıpkı bu şekilde yayılan yeni bir tehlike söz konusu...


Mavi Balina adlı bilgisayar oyunu birçok çocuk ve genci intihara sürüklemesiyle gündeme gelmişti. Şimdiyse tıpkı bu şekilde yayılan yeni bir tehlike söz konusu… Bu tehlikenin adı: Momo.

Momo Nedir?

Momo tıpkı Mavi Balina oyunu gibi whatsapp üzerinden yayılan bir oyun. Özellikle dünyanın en büyük vidyo paylaşım sitesi olan YouTube üzerinden genelde çocukların izlediği vidyoların arasından çıkarak çocuklardan bazı isteklerde bulunuyor. Eğer çocuklar bu istekleri yerine getirmezse gece gelip onları bulacağını söyleyerek tehdit ediyor. Oyun, uygulama üzerinden çocuklara şiddet içerikli ve intihara sürükleyecek talimatlar vererek çocukların psikolojisini bozuyor ve intihar ettiriyor.

Siber Zorbalık

Cep telefonları ve sosyal medya ile yayılan Momo oyunu, kişisel verilerinizi ele geçiriyor. Tehdit ve taciz etme davranışlarında bulunuyor. Zorla paranızı alıyor. Oyuncuların depresyon ve kaygı ataklarına yakalndığı tespit ediliyor.

Çocukları ve Aileleri Tehdit Ediyor

Ulşatırma ve Alt Yapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan aileleri uyardı:

”Çocuğunuzun kullandığı tüm elektronik cihazlarda ebeveyn koruma sisteminin açık olduğundan emin olun… Çocuğunuzu video içerikleri izlerken yalnız bırakmayın. Ekrana bakarak geçirdiği zamanı ve faaliyetlerini gözlemleyin. Çocuk profilie sahip sitelere yönlendirin. Mutlaka çocuk profilinin açık ve izleme geçmişinin aktif olmasına dikkat edin. Çocuklarınızla güçlü bir iletişim kanalı geliştirerek, sorgulayıcı ve yargılayıcı bir tutum yerine arkadaşça bir yaklaşım sergileyin. Unutmayın yasaklar çekici gelir. Bunun yerine bilgilendirip doğru yönlendirin.” ifadelerini kulandı.

Momo ilk olarak İspanyolca konuşulan ülkelerden birinde birinin Instagram üzerinden bir fotoğraf keserek bununla bir Whatsapp kullanıcısı yaratmasıyla başladı. Zamanla bu numara yayıldı ve iletişim kuranlara rahatsız edici içerikler gelmeye başladı. Bu konu ile ilgili Meksika ve İspanya polis teşkilatları vatandaşlara bu uygulamaya girmemeleri yönünde uyarılar yaptı.

Soluk benizli, kötü bir gülüşe sahip ve kocaman gözleri olan Momo karakteri bir korku filmi karakterini andırıyor ancak Momo’nun görselinin Japonya’da bir müzede sergilenen kuş kadın heykeline ait olduğu ortaya çıktı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir Format Seç
Kişilik yarışması
Kişilik hakkında bir şeyler ortaya çıkarmak isteyen bir dizi soru
Trivia quiz
Bilgiyi kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oy kullanmak
Hikaye
Gömülü ve Görseli Biçimli Metin
Liste
Klasik İnternet Dinleyicileri
geri sayım
Klasik İnternet Geri Sayımları
Listeyi Aç
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralananlar Listesi
En iyi liste maddesine karar vermek için oy kullan ya da oy kullan
Caps
Özel notlar almak için kendi resimlerinizi yükleyin
Video
Youtube, Vimeo veya Asma Embedleri
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
görüntü
Fotoğraf veya GIF
Gif
GIF format